Badania na ojcostwo – jak je wykonać?

Czy badania na ojcostwo można zrobić dyskretnie, Jak powinno się zabezpieczyć próbki do badania na ojcostwo, Czy próbki do badania na ojcostwo mają termin ważności, Jakich próbek można użyć do badania na ojcostwo

Badania na ojcostwo są jednymi z częściej zlecanych badań. Nic w tym dziwnego, bowiem ojcostwo i jego ustalanie to temat rzeka. Czasem bywa ono wyznaczone przez sąd, a w innych przypadkach to po prostu domniemany ojciec pragnie dowiedzieć się, czy dziecko jest na pewno jego. Wykonywanie takich badań jest coraz prostsze.

Czy badania na ojcostwo można zrobić dyskretnie?
Jak powinno się zabezpieczyć próbki do badania na ojcostwo?
Czy próbki do badania na ojcostwo mają termin ważności?
Jakich próbek można użyć do badania na ojcostwo?

Czy badania na ojcostwo można zrobić dyskretnie?

Jest to zdecydowanie jedna z najważniejszych kwestii. Wielu domniemanych ojców pragnie wykonać takie badanie ojcostwa bez powiadamiania matki dziecka. Czy jest to możliwe? Tak, pod warunkiem, że posiada się próbkę materiału genetycznego dziecka. Może być to ślina albo na przykład włos.

Jak powinno się zabezpieczyć próbki do badania na ojcostwo?

Zanim próbki trafią do laboratorium, bardzo ważne jest to, aby odpowiednio je zabezpieczyć. Dzięki temu będą nadawały się do testu na ojcostwo i będzie istniała pewność, że nie zostały w międzyczasie zanieczyszczone innym kodem genetycznym, co niestety czasem się zdarza. Wtedy badanie DNA na ojcostwo jest niemiarodajne. Jak więc zabezpieczyć próbkę? Jest to bardzo proste. Najlepiej zamknąć ją w czystej papierowej kopercie lub w przypadku posiadania wymazu z policzka, zamknąć próbkę w szklanej fiolce.

Czy próbki do badania na ojcostwo mają termin ważności?

Generalnie im nowszy materiał genetyczny, tym lepiej, ale w tym przypadku naprawdę nie ma się czym bawić. Nawet starszy materiał powinien zostać zbadany bez żadnego trudu. W tej chwili laboratoria są coraz nowocześniejsze, co sprawia, że nawet przestarzałe próbki nadają się jak najbardziej do wykorzystania do testów DNA na ojcostwo.

Jakich próbek można użyć do badania na ojcostwo?

Co będzie najlepszym nośnikiem materiału genetycznego? Bez wątpienia ślina. Właśnie z tego powodu tak popularne są wymazy z policzka. Oczywiście nie zawsze pobranie takiego wymazu jest w pełni możliwe. W takim przypadku można zadowolić się resztkami śliny, która zostaje na butelce, czy szklance po picu – są to tzw. mikroślady. Dobrym nośnikiem materiału genetycznego są także włosy. Dodatkowo są one stosunkowo łatwe do pobrania do badania DNA.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA