Jakie jest nazwisko dziecka urodzonego po rozwodzie?
 

Jakie jest nazwisko dziecka urodzonego po rozwodzie?

nazwisko dziecka urodzonego po rozwodzie, czyje nazwisko nosi dziecko urodzone po rozwodzie

Narodziny dziecka po rozwodzie? Pewnie chcesz wiedzieć, czyje będzie nosiło nazwisko… Warto wiedzieć, że to zależne od Twojej sytuacji. Gdy maleństwo urodziło się przed upływem 300 dni od rozwodu – dostanie nazwisko byłego męża swojej matki. I nie ma tu znaczenia, czy to naprawdę on jest biologicznym ojcem. Jak to możliwe, jak zmienić nazwisko dziecka po rozwodzie i co jeszcze jest ważne? Sprawdź!

Z artykułu dowiesz się:

Jakie jest nazwisko dziecka urodzonego po rozwodzie? Mniej niż 300 dni od rozwodu matki

W takiej sytuacji nazwisko dziecka będzie tym, które byli małżonkowie wskazali jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego. Zwykle jest to zatem nazwisko byłego męża – bez względu na to, czy byli małżonkowie utrzymują kontakt i czy ten mężczyzna jest ojcem biologicznym dziecka.

Z czego to wynika? W polskim prawie zapisana jest zasada domniemania ojcostwa: mówiąca, że gdy dziecko urodzi się w małżeństwie lub podczas 300 dni od jego ustania lub unieważnienia – za ojca prawnego uważa się (byłego) męża matki.

Aby dziecko mogło nosić nazwisko swojego biologicznego ojca, najpierw konieczne jest zaprzeczenie ojcostwa byłego męża.

Pamiętaj! 300 dni liczy się od dnia uprawomocnienia wyroku w sprawie rozwodowej.

Ciekawy artykuł: Domniemanie ojcostwa, uznanie ojcostwa, ustalenie ojcostwa – na czym polega różnica?

Jakie jest nazwisko dziecka urodzonego po rozwodzie? Więcej niż 300 dni od rozwodu matki

Jeśli rodzice są w związku nieformalnym, a dziecko przyszło na świat po upływie więcej niż 300 dni od rozwodu matki – mogą udać się do USC i złożyć specjalne oświadczenie.

Wskażą w nim nazwisko dziecka, które może być matki, ojca bądź dwuczłonowe. Oświadczenie składane jest równocześnie z uznaniem ojcostwa.

A co w sytuacji, gdy mężczyzna nie chce uznać dziecka? Matka musi wnieść sprawę o sądowe ustalenie ojcostwa, a w wyroku do sprawy zostanie nadane także nazwisko.

Jak zmienić nazwisko dziecka po rozwodzie?

Dziecko przychodzi na świat, zanim od rozwodu upłynie 300 dni. Nosi zatem nazwisko byłego męża swojej mamy – a nie ojca biologicznego. Co w takiej sytuacji zrobić, żeby je zmienić?

Pierwszym krokiem jest wniesienie pozwu o zaprzeczenie ojcostwa, a więc i udowodnienie racji – najlepiej wynikiem testu na ojcostwo.

Dopiero potem ojciec biologiczny będzie mógł uznać ojcostwo, możliwe będzie też złożenie wniosku o zmianę nazwiska noszonego przez dziecko.

To może Cię zainteresować: Pewny test na ojcostwo – czego jeszcze o nim nie wiedziałeś?


zdjęcie:

5/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA