Który rodzaj badania ojcostwa jest lepszy?
 

Który rodzaj badania ojcostwa jest lepszy?

Który rodzaj badania ojcostwa jest lepszy

Czytając wypowiedzi na temat testów na ojcostwo odniosłem wrażenie, że dla wielu osób test zlecany przez sądy jest wiarygodniejszy, rzetelniejszy, a co najważniejsze pewniejszy niż badanie wykonywane prywatnie. Postanowiłem to sprawdzić i zadzwoniłem do kilku laboratoriów wykonujących badania ojcostwa, aby uzyskać szczegółowe informacje na ten temat.

Prywatne testy na ojcostwo – kiedy i dla kogo? 

Najważniejszą kwestią w badaniu prywatnym jest chyba to, że można go przeprowadzić dyskretnie, czyli pobrać materiał samodzielnie (wymaz z policzka, potocznie nazywany śliną) w domu. Badanie ojcostwa można także wykonać na podstawie innych próbek, takich jak włosy, szczoteczka, chusteczka, krew.Aby wykonać badanie, wystarczy zamówić specjalny zestaw, w którym znajdują się pałeczki.
Jedną z nich trzeba włożyć do buzi i poprzecierać policzki po wewnętrznej stronie –  tak wygląda pobranie DNA. Szybko, prosto i zupełnie bezboleśnie. Sam zestaw zazwyczaj wysyłany jest pocztą, kurierem, lub można go odebrać w paczkomacie. Niektóre laboratoria oferują zakup zestawu w aptece bez dodatkowych kosztów.
Wystarczy udać się do apteki z którą współpracuje dane laboratorium i poprosić o zestaw.Istnieje także możliwość umówienia się na pobranie materiału do placówki medycznej, dla tych osób, które mają obawy przed samodzielnym pobraniem materiału. Wtedy próbkę pobiera osoba z personelu medycznego (pielęgniarka, lekarz). Często laboratoria mają swoje punkty na terenie całego kraju.W prywatnym badaniu ojcostwa wystarczy, że udział weźmie ojciec i dziecko.
Na podstawie tych dwóch próbek otrzymuje się wynik wiarygodny i jednoznaczny, który potwierdza ojcostwo w 99,99% lub je wyklucza w 100%. Zdarzają się sytuacje kiedy matka musi wziąć udział w badaniu, ale są one sporadyczne. Na wyniki testu oczekuje się od 5 do nawet 10 dni roboczych, w zależności od wyboru laboratorium.

Badania ojcostwa do sądów

W przypadku testów sądowych cała procedura pobrania materiału jest już bardzo oficjalna. Tutaj już nie ma możliwości pobrania materiału samodzielnie. W umówionym wcześniej terminie należy stawić się do placówki medycznej w której materiał pobierany jest przy świadkach. Spisywane są protokoły sądowe oraz trzeba okazać się aktualnym dokumentem tożsamości. Cały proces pobrania jest jawny, a w samym teście oprócz ojca i dziecka musi uczestniczyć matka. Co ważne, do samego wyniku biegły sądowy wystawia swoją opinię. Taki komplet dokumentów jest wiarygodnym materiałem dowodowym w sprawie o ustalenie ojcostwa czy alimenty.
.
Porównanie testu prywatnego z sądowym
Który rodzaj badania ojcostwa jest lepszy

Jak wygląda wynik badania ojcostwa? 

Pani, z którą rozmawiałem zapewniła mnie, że wynik testu prywatnego i sądowego jest identyczny, pod warunkiem, że w badaniu biorą udział te same osoby. Laboratorium nie rozdziela analiz na badania prywatne czy sądowe, a wszystkie próbki są zabezpieczane i kodowane w taki sam sposób.Wykonując badanie na ojcostwo można uzyskać jeden z dwóch wariantów – potwierdzenie ojcostwa z prawdopodobieństwem 99,99% lub wykluczenie ojcostwa w 100%.

No cóż, wydaje mi się, że decydując się na którykolwiek z testów otrzymasz pewną informację – jest to obecnie najwiarygodniejsza metoda ustalenia ojcostwa. Mam nadzieję, że te informacje choć trochę pomogą rozwiać Wasze wątpliwości 🙂


Zobacz też: 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA