Test na potwierdzenie czy test na wykluczenie ojcostwa?
 

Test na potwierdzenie czy test na wykluczenie ojcostwa?

Test na potwierdzenie czy test na wykluczenie ojcostwa

Terminologia dotycząca badań ojcostwa wprowadza wiele osób w spore zakłopotanie. Laboratoria oferujące badania DNA nie stosują jednej nomenklatury i czasem klienci mają problem z ustaleniem czym jest konkretny test. Ponieważ w przesyłanych do nas pytaniach pojawiają się sformułowania w stylu „test na potwierdzenie ojcostwa” lub „test na wykluczenie ojcostwa” postanowiliśmy wyjaśnić tę kwestię.

Jedno badanie różne nazwy

Test DNA jest badaniem weryfikującym sporne ojcostwo. W trakcie analizy materiału genetycznego pobranego od domniemanego ojca oraz dziecka a także w niektórych przypadkach matki zostaje uzyskany wynik potwierdzający lub wykluczający ojcostwo. Najczęściej materiał ten stanowi wymaz z wewnętrznej strony policzka, ale zdarza się również, że do badania włączone są inne, niestandardowe próbki tj. włosy z cebulkami, plamy krwi, szczoteczka do zębów itp. Nie istnieje rozróżnienie na testy na potwierdzenie i wykluczenie ojcostwa. Jest to bowiem jedno badanie. W toku analizy można natomiast uzyskać różne wyniki.

Test prywatny a sądowy?

Zarówno test DNA na ojcostwo prywatny jak i badanie wykonywane do celów sądowych może potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. Choć wiele osób myśli, że testy sądowe zlecane są zawsze tylko przez sądy, to warto wiedzieć, że w praktyce również osoby prywatne mają możliwość jego wykonania. Termin „sądowy” odnosi się bowiem do procedury pobrania materiału. Jej zachowanie pozwala na zagwarantowanie 100% pewności, co do uzyskanego rezultatu i wykluczenie możliwości ingerencji osób trzecich.

Chciałem test na potwierdzenie ojcostwa a uzyskałem rezultat wykluczający moje pokrewieństwo z dzieckiem …

Tak jak zostało już wcześniej powiedziane test ojcostwa na potwierdzenie i wykluczenie ojcostwa to tak naprawdę jedno badanie. Na etapie jego zlecenia nie można wskazać laboratorium, jaki ma zostać uzyskany wynik. W związku z tym bez względu na to czy zlecasz test na potwierdzenie czy wykluczenie ojcostwa uzyskasz rezultat zgodny ze stanem faktycznym (wykluczenie ojcostwa ze 100% pewnością lub jego potwierdzenie z prawdopodobieństwem powyżej 99.9999%).

 


Zobacz też:

 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA