Czytając wypowiedzi na temat testów na ojcostwo odniosłem wrażenie, że dla wielu osób test zlecany przez sądy jest wiarygodniejszy, rzetelniejszy, a co najważniejsze pewniejszy niż badanie wykonywane prywatnie. Postanowiłem to sprawdzić i zadzwoniłem do kilku laboratoriów wykonujących badania ojcostwa, aby uzyskać szczegółowe informacje na ten temat.
Prywatne testy na ojcostwo – kiedy i dla kogo?
Najważniejszą kwestią w badaniu prywatnym jest chyba to, że można go przeprowadzić dyskretnie, czyli pobrać materiał samodzielnie (wymaz z policzka, potocznie nazywany śliną) w domu. Badanie ojcostwa można także wykonać na podstawie innych próbek, takich jak włosy, szczoteczka, chusteczka, krew.Aby wykonać badanie, wystarczy zamówić specjalny zestaw, w którym znajdują się pałeczki.
Jedną z nich trzeba włożyć do buzi i poprzecierać policzki po wewnętrznej stronie – tak wygląda pobranie DNA. Szybko, prosto i zupełnie bezboleśnie. Sam zestaw zazwyczaj wysyłany jest pocztą, kurierem, lub można go odebrać w paczkomacie. Niektóre laboratoria oferują zakup zestawu w aptece bez dodatkowych kosztów.
Wystarczy udać się do apteki z którą współpracuje dane laboratorium i poprosić o zestaw.Istnieje także możliwość umówienia się na pobranie materiału do placówki medycznej, dla tych osób, które mają obawy przed samodzielnym pobraniem materiału. Wtedy próbkę pobiera osoba z personelu medycznego (pielęgniarka, lekarz). Często laboratoria mają swoje punkty na terenie całego kraju.W prywatnym badaniu ojcostwa wystarczy, że udział weźmie ojciec i dziecko.
Na podstawie tych dwóch próbek otrzymuje się wynik wiarygodny i jednoznaczny, który potwierdza ojcostwo w 99,99% lub je wyklucza w 100%. Zdarzają się sytuacje kiedy matka musi wziąć udział w badaniu, ale są one sporadyczne. Na wyniki testu oczekuje się od 5 do nawet 10 dni roboczych, w zależności od wyboru laboratorium.
Badania ojcostwa do sądów
W przypadku testów sądowych cała procedura pobrania materiału jest już bardzo oficjalna. Tutaj już nie ma możliwości pobrania materiału samodzielnie. W umówionym wcześniej terminie należy stawić się do placówki medycznej w której materiał pobierany jest przy świadkach. Spisywane są protokoły sądowe oraz trzeba okazać się aktualnym dokumentem tożsamości. Cały proces pobrania jest jawny, a w samym teście oprócz ojca i dziecka musi uczestniczyć matka. Co ważne, do samego wyniku biegły sądowy wystawia swoją opinię. Taki komplet dokumentów jest wiarygodnym materiałem dowodowym w sprawie o ustalenie ojcostwa czy alimenty.
.
Porównanie testu prywatnego z sądowym
Jak wygląda wynik badania ojcostwa?
Pani, z którą rozmawiałem zapewniła mnie, że wynik testu prywatnego i sądowego jest identyczny, pod warunkiem, że w badaniu biorą udział te same osoby. Laboratorium nie rozdziela analiz na badania prywatne czy sądowe, a wszystkie próbki są zabezpieczane i kodowane w taki sam sposób.Wykonując badanie na ojcostwo można uzyskać jeden z dwóch wariantów – potwierdzenie ojcostwa z prawdopodobieństwem 99,99% lub wykluczenie ojcostwa w 100%.
No cóż, wydaje mi się, że decydując się na którykolwiek z testów otrzymasz pewną informację – jest to obecnie najwiarygodniejsza metoda ustalenia ojcostwa. Mam nadzieję, że te informacje choć trochę pomogą rozwiać Wasze wątpliwości 🙂
Zobacz też:
Autor: testynaojcostwo.pl Data publikacji: , Data aktualizacji:
Brak komentarzy, bądź pierwszy!