Kiedy wynik testu na ojcostwo jest niejednoznaczny

niejednoznaczny wynik testu na ojcostwo, kiedy wynik testu na ojcostwo jest niejednoznaczny

Wynik testu na ojcostwo jest zawsze pewny i jednoznaczny. Analiza materiału genetycznego pozwala na wykluczenie domniemanego ojcostwa w ponad 99,9999% lub jego potwierdzenie w 100%. Czasem laboratoria uzyskują jednak wynik niejednoznaczny? Co on oznacza i jak należy w takiej sytuacji postępować?

W teście ojcostwa bada się określone miejsca na DNA ojca i dziecka…

Istotą każdego testu na ojcostwo – prywatnego czy też sądowego – jest sprawdzenie zgodności materiału genetycznego ojca z materiałem pochodzącym od dziecka, a konkretnie zbadanie pewnych specyficznych miejsc na DNA zwanych markerami genetycznymi. Poddawane analizie DNA należy wyizolować z pobranych wcześniej próbek. Mogą nimi być wymazy z wewnętrznej strony policzka lub mikroślady.

Potwierdzenie ojcostwa następuje wówczas, gdy połowa materiału genetycznego dziecka pokrywa się z odpowiednią połową materiału ojca. Test, który wykaże obecność co najmniej 4 różnic we wspomnianych wyżej miejscach będzie informacją, że badane osoby nie są spokrewnione. Jeśli przeprowadzona analiza ujawni mniej niż 4 różnice (np. 1 lub 2) laboratorium uzna taki wynik za niejednoznaczny, a ojcostwo nie zostanie ani potwierdzone, ani wykluczone.

Jak należy postępować jeśli wynik testu jest niejednoznaczny

W sytuacji otrzymania wyniku niejednoznacznego dobrym rozwiązaniem jest włączenie materiału DNA matki dziecka. Tylko dzięki temu uda się ostatecznie rozstrzygnąć kwestię spornego ojcostwa. Dlaczego? Może się bowiem okazać, że markery uznane początkowo za wspólne dla ojca i dziecka będą również zbieżne z tymi znajdującymi się na DNA matki.

niejednoznaczny wynik testu na ojcostwo, kiedy wynik testu na ojcostwo jest niejednoznaczny

Taki rezultat jest już podstawą do wykluczenia ojcostwa danego mężczyzny, gdyż to kobieta będzie miała tutaj pierwszeństwo. Test może dać wynik niejednoznaczny również w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie, że biologicznym ojcem dziecka jest jeden z dwóch blisko spokrewnionych mężczyzn – np. braci lub ojciec i syn. W takiej sytuacji najkorzystniej byłoby włączyć do badania próbki pochodzące od wszystkich 3 osób a więc matki oraz obu domniemanych ojców.

Inną kwestią jest podejrzenie wystąpienia mutacji w DNA dziecka. W takiej sytuacji można rozszerzyć badanie do 34 markerów (ze standardowych 24).  Test na ojcostwo oparty na 34 markerach DNA jest wyjątkowo dokładny. Dzieje się tak, gdyż analizowane w nim markery charakteryzują się wysoką zmiennością



Zobacz też:

 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA