Czy profile genetyczne na wyniku badania ojcostwa są potrzebne?

próbka DNA, przechowywanie DNA
Wybór odpowiedniego testu na ojcostwo nie jest rzeczą prostą. Poszczególne oferty mają bowiem wiele niuansów, które nie zawsze jesteśmy w stanie dostrzec. Jedną z podstawowych różnic są m.in. profile genetyczne na wyniku. Czy rzeczywiście są one tak potrzebne? A może to tylko chwyt marketingowy?
.

Dla większości osób wyrażenie „profile genetyczne” nie jest jednoznaczne. Co tak naprawdę ono oznacza? Profil genetyczny to nic innego jak nasz „genetyczny odcisk palca” czyli niepowtarzalny kod, którym identyfikuje się tylko dana osoba. Dlaczego umieszcza się go na wyniku badania DNA? Odpowiedź jest prosta, ponieważ to właśnie na podstawie porównania określonych miejsc DNA domniemanego ojca i dziecka wystawiany jest raport z ustalenia ojcostwa.

Wynik  z profilem genetycznym czy bez?

Tak jak zostało to już wcześniej powiedziane niektóre laboratoria oferują badania ojcostwa bez profilów genetycznych. Wówczas klient otrzymuje jedynie informację, że uzyskano wynik potwierdzający lub wykluczający ojcostwo i ewentualnie rezultat analizy statystycznej. W takiej sytuacji przede wszystkim nie ma możliwości, aby zobaczyć, na jakiej podstawie został wysnuty taki wniosek. Nie możemy też zlecić w innym laboratorium badania jednego profilu np. tylko dziecka i porównania z tym, który został wcześniej uzyskany (dla zweryfikowania wiarygodności wyniku). W przypadku, gdy dysponujemy badaniem z profilem genetycznym mamy również możliwość włączenia do testu w przyszłości innej osoby np. drugiego dziecka.

Czasem warto zatem dopłacić lub po prostu dobrze poszukać, ponieważ możemy sporo zaoszczędzić. Z drugiej strony badanie ojcostwa jest zbyt ważnym testem, aby powierzać go mało wiarygodnemu laboratorium. Im więcej przesłanek wskazuje, że analiza ojcostwa zostanie przeprowadzona naprawdę rzetelnie, tym będziemy spokojniejsi. Warto wiedzieć, że ceny testów z profilem genetycznym zaczynają się już od ok. 700 zł.


Zobacz też:

 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA