Czy na badanie ojcostwa trzeba przyjść na czczo?
 

Czy na badanie ojcostwa trzeba przyjść na czczo?

test ojcostwa na czczo

Lista badań na które pacjent musi stawić się na czczo jest z pewnością bardzo długa. Doskonale wiedzą o tym osoby, które chociaż raz w życiu wykonywały standardową morfologię czy badanie poziomu glukozy we krwi. Pracowników laboratoriów genetycznych nie dziwi więc często pojawiające się pytanie: Czy na badanie ojcostwa należy przyjść na czczo?

Czy na badanie ojcostwa trzeba przyjść na czczo?

Nie ma konieczności, aby przed pobraniem materiału (standardowo jest nim wymaz policzka) pacjenci byli na czczo. Znajdujące się we wszystkich komórkach ludzkiego ciała DNA nie ulega bowiem zmianom. Człowiek rodzi się z kodem genetycznym, który jest indywidualny dla każdego z nas i z takim samym umiera. Rodzaj spożytego pokarmu, tryb życia (palenie papierosów, picie alkoholu), a także przebyte choroby czy zażywane leki nie będą miały na niego wpływu.

Nie zmienia to jednak faktu, ze pacjent powinien się odpowiednio przygotować do pobrania próbek. Co to oznacza? Zazwyczaj laboratorium poprosi pacjenta, aby na 2 godziny przed pobraniem nie jadł, nie pił, nie palił papierosów oraz nie żuł gumy. W przypadku dzieci wymagających częstego karmienia zaleca się natomiast zachowanie przynajmniej 1 godziny odstępu między posiłkiem a pobraniem. Z czego wynikają powyższe zalecenia?

Jak już wspomniano są one związane nie z samym DNA lecz ze sposobem poboru próbek do analizy. Standardowe źródło materiału genetycznego do badania ojcostwa stanowi wymaz z wewnętrznej strony policzka, który pociera się przeznaczoną do tego celu sterylną wymazówką. Zapewne wielu klientów sądzi, że analizie podlegają próbki śliny, tymczasem badaniu poddawane jest DNA wyizolowane z komórek nabłonkowych wyścielających jamę ustną. Gdyby klient przyszedł na pobranie bezpośrednio po posiłku, wówczas resztki jedzenia mogłyby znacząco utrudnić analizę, czyli uzyskanie pełnego profilu genetycznego, który w przypadku testu na ojcostwo jest niezwykle istotny. To właśnie na jego podstawie potwierdza się lub zaprzecza domniemane ojcostwo. W razie potrzeby pacjent może ewentualnie napić się wody, jako że jest to płyn obojętny.


Zobacz też:

 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA