Testy na rodzicielstwo cieszą się ogromną popularnością. Pozwalają na potwierdzenie lub zaprzeczenie ojcostwa czy macierzyństwa. Choć częściej zdarza się, że istniej potrzeba potwierdzenia ojcostwa, to mają także miejsce sytuacje, w którym istnieje uzasadniona wątpliwość macierzyństwa. Choćby w przypadku zapłodnienia in vitro lub podmiany dziecka w szpitalu. Chcesz wiedzieć, jak zrobić testy na rodzicielstwo i dowiedzieć się o nich nieco więcej? Poczytaj!
Tego dowiesz się z artykułu:
- Na czym polegają testy na rodzicielstwo?
- Jakie próbki nadają się do badania na rodzicielstwo?
- Czy test na rodzicielstwo da się zrobić w domu?
- Kiedy warto zrobić badania na rodzicielstwo?
Na czym polegają testy na rodzicielstwo?
Podczas badania pobiera się próbki od wszystkich osób badanych. Próbki to wymazy z policzka lub materiały dyskretne (o których dowiesz się więcej w dalszej części artykułu). Następnie ustala się wszystkie profile genetyczne i porównuje je ze sobą.
Pobranie próbek jest niezwykle łatwe. Można to zrobić samodzielnie w domu, albo skorzystać z jednego z punktu pobrań. Dostępne są także pobrania w domu, gdzie przyjeżdża pielęgniarka mobilna.
Jakie próbki nadają się do badania na rodzicielstwo?
Mamy szeroką gamę możliwości jeśli chodzi o wybór materiału do badań DNA. Ważne by mógł nosić on na sobie DNA badanej osoby, jak krew, ślina, inne wydzieliny czy włosy.
Próbką do badania może być więc wymaz z policzka lub inne próbki dyskretne, które możemy pobrać samodzielnie i niezauważalnie. Mogą nimi być np. smoczek dziecka, gryzak, niedopałek papierosa, maszynka do golenia, włosy z cebulkami, sztućce, kubek, chusteczka z wydzieliną czy patyczek od loda.
Czy test na rodzicielstwo da się zrobić w domu?
Tak. Testy na rodzicielstwo zrobisz bez najmniejszego problemu we własnym domu. Wystarczy zamówić zestaw do pobierania próbek. Zostanie on wysłany kurierem na podany przez Ciebie adres lub do wybranego paczkomatu. Możesz również wykonać badanie bez zamawiania zestawu. Wystarczy, że pobierzesz wymaz patyczkiem kosmetycznym, wypełnisz formularz dostępny na stronie i wyślesz tak przygotowaną próbkę do laboratorium. Możesz przekazać oczywiście także próbki dyskretne.
Nie musisz korzystać z pomocy przychodni. Wszystko sprawnie wykonasz we własnym domu.
Kiedy warto zrobić badania na rodzicielstwo?
Każda sytuacja, w której nie masz pewności co do wiarygodności rodzicielstwa, jest warta sprawdzenia. Jeśli w swoim środowisku słyszysz plotki lub masz podejrzenie zdrady przez partnera, warto sprawdzić, czy rzeczywiście Ty jesteś rodzicem.
Badania będą również pomocne podczas spraw sądowych, w których potrzebujemy potwierdzenia lub zaprzeczenia ojcostwa. Może się okazać, że takie wątpliwości pojawiły się na etapie sprawy o spadek. Również tutaj warto wykorzystać możliwość badań na rodzicielstwo.
Brak komentarzy, bądź pierwszy!