Czy mój związek jest toksyczny? 6 oznak

Czy mój związek jest toksyczny

Wchodząc w związek obdarzamy naszego partnera dużym zaufaniem, ale też często idealizujemy jego cechy. Zdarza się nam nawet przypisywać mu takie, których w rzeczywistości nie ma. Jesteśmy na tyle zauroczeni, że nie dostrzegamy jego wad. Dopiero z czasem, gdy poznajemy się bliżej, zaczynamy się zastanawiać, czy z naszym związkiem jest wszystko w porządku. O ile większość związków przechodzi naturalne kryzysy i kłótnie, to w przypadku toksycznego związku jest nieco inaczej. Jeśli  choć raz zadałeś sobie pytanie: czy mój związek jest toksyczny i chcesz dowiedzieć się, na jakie czynniki zwrócić uwagę, czytaj dalej.

1. Któreś z Was (lub oboje…) myśli tylko o sobie

W związku jedynym dopuszczalnym rodzajem egoizmu jest ten zdrowy, w którym, owszem, pozwalamy sobie na dbanie o siebie i swoje własne potrzeby, ale jednocześnie uwzględniamy w tym zdanie i potrzeby swojego partnera.

Jeśli jednak swoim zachowaniem ranisz drugą osobę, tylko dlatego, że Tobie będzie lepiej w określony sposób i w konkretnej sytuacji, to powinieneś zastanowić się, czy to jest fair.

2. Twoje poczucie własnej wartości spadło

Dwoje ludzi w związku powinno się wspierać, a oprócz konstruktywnej krytyki powinniśmy też wzajemnie siebie doceniać. Jeśli jedna strona dostrzega tylko wady, nie widzi w Tobie nic dobrego, nieustannie Cię krytykuje, wytyka każdy, nawet najmniejszy błąd, a Twoje poczucie wartości spadło, jest to jeden z ostrzegawczych sygnałów.

Kiedy czujesz się źle, masz niskie poczucie własnej wartości, które nie pozwala Ci posuwać się do przodu niemal w każdej dziedzinie życia, to jasny sygnał, że coś jest nie tak i powinieneś baczniej przyjrzeć się swojemu związkowi.

3. W ogóle nie cieszycie się sobą

Jeśli w związku raczej staracie się siebie wzajemnie unikać, zupełnie odmiennie niż było na początku związku, to nie jest między Wami dobrze. W zdrowym związku to obecność partnera i wspólnie spędzony razem czas jest dla nas ogromną wartością, która po prostu sprawia nam radość.

4. Nie potraficie spokojnie rozmawiać

To bardzo alarmujący sygnał. Jeśli nie umiecie prowadzić ze sobą normalnej rozmowy, a wszystko opiera się o agresywną komunikację (krzyki, wyzwiska, przekleństwa, obelgi, obwinianie), to powinniście zastanowić się nad sensem waszego związku. Być może w tym przypadku potrzebna będzie Wam terapia, jeśli chcecie jeszcze zawalczyć o poprawę komunikacji w Waszym związku.

5. Brakuje szczerości i zaufania

W związku toksycznym można poczuć się całkowicie osaczonym przez brak zaufania. Każde wyjście, niespodziewany sygnał telefonu okupione jest zazdrością. Dodatkowo ciągłe kłamstwa, brak szczerości to sygnał, że powinniście coś w swoim związku zmienić.

6. Toksyczny związek – kiedy pojawia się przemoc

Przemoc jest już koniecznością podjęcia działania w celu pracy nad związkiem. To już ostatni sygnał świadczący o tym, że między Wami jest bardzo źle i powinna Wam się zapalić czerwona lampka z pytaniem: czy mój związek jest toksyczny? Jeśli w związku pojawia się przemoc to znak, że relacja tylko Wam szkodzi i nie przynosi już niczego dobrego.

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA