Jak sporządzić testament?
 

Jak sporządzić testament

jak sporządzić testament, jak prawidłowo napisać testament, jak spisać testament, jak przepisać spadek

Sporządzenie testamentu pozwala zdecydować, o tym, kto ma odziedziczyć majątek na wypadek śmierci. By mieć pewność, że spadek trafi we właściwe ręce, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jak spisać testament? Sprawdź!

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak sporządzić testament – na co zwrócić uwagę?

Jak prawidłowo napisać testament – co musi zawierać?

Jak przepisać spadek – zyskaj pewność!

Większość osób przynajmniej raz w swoim życiu wyszukuje informacji na temat prawa spadkowego, czasem zwyczajnie ze względów informacyjnych, czasem myśląc poważnie o zabezpieczeniu swoich bliskich albo będąc w sytuacji, gdy prawdopodobnie zostaną uwzględnieni w spadku któregoś z członków rodziny. Warto posiadać informacje, które pomogą w tym, jak sporządzić testament.

Polski system prawny przepisy odnoszące się do dziedziczenia i spadków reguluje w księdze IV Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi dziedziczenie może przybrać dwie formy – ustawową lub na podstawie testamentu. Wyróżniono kilka jego rodzajów, a jednym z nich jest testament własnoręczny, który wbrew panującej opinii nie musi być spisany w obecności notariusza 🙍‍♂️ [1].

Jak spisać testament 📄, by dokument miał moc prawną? Podpowiadamy poniżej.

Jak sporządzić testament – na co zwrócić uwagę?

Być może zastanawiasz się, jak sporządzić testament, by spełniał wszystkie wymogi formalne. Warto na początku zaznaczyć, że spisać i odwołać testament może tylko osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, czyli osoba pełnoletnia, która nie została ubezwłasnowolniona [2].

Spadkodawca musi pamiętać, by napisać testament w całości pismem ręcznym, podpisać go i opatrzyć datą. Podpis powinien zawierać co najmniej nazwisko i musi być umieszczony pod tekstem testamentu. Jego brak oznacza nieważność dokumentu [2].

Jak prawidłowo napisać testament – co musi zawierać?

Wiele osób obawia się, że napisze testament w sposób, który nie będzie prawnie wiążący. Omawiamy więc, jak prawidłowo napisać testament 🖊. W testamencie należy określić spadkobiercę lub spadkobierców. Spadkodawca ma możliwość, powołać do całości lub części spadku jedną bądź kilka osób. Spadkobiercą nie musi być osoba pełnoletnia ani osoba fizyczna – może to być osoba prawna, np. fundacja [2].

Przy sporządzaniu testamentu istotne jest wskazanie udziałów poszczególnych osób w całym spadku. W przeciwnym razie wszyscy powołani do spadku otrzymają równe jego części ⚧ [1].

Jak przepisać spadek – zyskaj pewność!

Zostaje jeszcze jedna kwestia – czy masz pewność, że osoba obdarowana w testamencie to Twoje dziecko? Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, czy spadek trafi w odpowiednie ręce, warto wykonać badanie pokrewieństwa. To rozwiązanie pozwoli wyzbyć się wszelkich obaw, a jednocześnie da pewność, że właściwa osoba otrzyma majątek.

Dzięki badaniom genetycznym 🧬 sprawdzisz pokrewieństwo np. między dziadkiem i wnuczkiem, wujkiem i siostrzeńcem itp. [3]. Badania pokrewieństwa w wielu przypadkach przyczyniają się do ustalenia ojcostwa.

Test na ojcostwo, czy badania na pokrewieństwo 🧪 dają jednoznaczną odpowiedź, czy badane osoby są rodziną. Ich przebieg jest bardzo prosty, a za próbkę do badania może posłużyć, np. maszynka do golenia, szczoteczka do zębów, włos z cebulką, smoczek dziecka [3].

Czasem to doskonałe rozwiązanie by uniknąć długoletnich batalii sądowych. Mając wiedzę o tym, jak sporządzić testament oraz wiedząc w jaki sposób można udowodnić pokrewieństwo 🔬, sprawa spadkowa będzie tylko formalnością.

Jak przepisać spadek? Przy pojawieniu się wątpliwości, dzięki testom DNA, odzyskasz spokój, że spadek trafi do osób, którym się naprawdę należy.

To może Cię zainteresować: Jak sprawdzić czy wnukowi należy się spadek?

Źródła:

  1. https://bezprawnik.pl/jak-sporzadzic-testament-wlasnoreczny/
  2. https://poradnikpracownika.pl/-jak-napisac-testament-zeby-byl-wazny-i-o-czym-warto-wiedziec
  3. https://testynaojcostwo.pl/kto-dziedziczy-spadek/
Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA