Jak krok po kroku ustalić ojcostwo w czasie ciąży?

ustalenie ojcostwa w ciąży, ustalanie ojcostwa w ciąży

Artykuł sponsorowany – aktualizacja: 11 lipca 2018 r. 

Testy na ojcostwo można przeprowadzić bardzo wcześnie, bo już od 8. tygodnia ciąży. Wynik badania DNA jednoznacznie wskaże, czy badany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka – badanie w ciąży jest tak samo wiarygodne, jak wykonywane po narodzinach. Jak krok po kroku ustalić ojcostwo w czasie ciąży i dlaczego warto się na to zdecydować? Sprawdź!

Ustalenie ojcostwa w ciąży – całkowita pewność już na tym etapie

Badanie DNA można przeprowadzić od 8. tygodnia ciąży na podstawie krwi przyszłej mamy. Można z niej wyizolować DNA dziecka, które jest obecne w krwiobiegu ciężarnej. Od domniemanego ojca pobiera się wymaz z policzka. To innowacyjny test wykonywany opatentowaną metodą – i najwcześniej dostępne badanie tego typu na świecie.

Od 15. tygodnia ciąży możliwy jest również test na podstawie płynu owodniowego i dowolnych próbek od rodziców. Jeśli zdecydujesz się na ten sposób pobrania materiału, masz również możliwość jednoczesnego przebadania dziecka w kierunku m.in. zespołu Downa.

Rezultat testu na ojcostwo w ciąży jest tak samo pewny jak badania po narodzinach. Analizowane w teście fragmenty DNA nigdy się nie zmieniają, a ich ustalenie następuje już w momencie poczęcia. Co ważne – każda próbka jest tak samo pewna.

ustalenie ojcostwa w ciąży, ustalanie ojcostwa w ciąży

Dyskrecja na każdym etapie badania

Jeśli masz takie życzenie, badanie może być wykonane anonimowo – bez konieczności podawania danych osobowych uczestników. Personel placówki, w której zdecydujesz się pobrać próbki, jest ponadto przygotowany do realizacji badania i ma konkretne wytyczne na temat dyskrecji.

Bezpieczeństwo i wygoda pobrania próbek

Jeśli decydujesz się na badanie na podstawie krwi kobiety, próbka krwi zostanie pobrana jak do standardowej morfologii, co jest szybkie i wygodne. Od domniemanego ojca wykorzystuje się wymaz z policzka (wymaz można pobrać również samodzielnie w domu).

Próbkę płynu owodniowego pobiera się podczas badań w ciąży – robi to doświadczony lekarz, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Pobranie materiału jest więc niemal w 100% bezpieczne. Od rodziców można przekazać dowolne próbki, np. wymazy z policzka, używaną szczoteczkę do zębów czy chusteczkę z katarem.

To może Cię zainteresować: Zrobiłam test na ojcostwo w ciąży – historia Moniki

Dlaczego warto wykonać test na ojcostwo w ciąży? 3 najważniejsze korzyści

1. Spokój i poczucie bezpieczeństwa na całe życie – realizacja testu jeszcze na tym etapie pozwala odzyskać harmonię i zyskać bezcenny spokój do końca życia. Dzięki temu można przejść przez ciążę w całkowitej pewności i wspólnie cieszyć się tym szczególnym stanem.

2. Korzystny wpływ na rozwój dziecka – jeśli kobieta nie ma pewności co do ojcostwa, pojawiają się nerwy i stres. Jak wiadomo, takie emocje nie są korzystne dla rozwijającego się dziecka. Wykonanie badania DNA pozwala uwolnić się od niepotrzebnego napięcia i zadbać o maluszka. Jeśli zdecydujesz się na badanie na podstawie płynu owodniowego, dodatkowo zadbasz o zdrowie dziecka – zyskując możliwość przebadania go w kierunku m.in. zespołu Downa.

3. Lepsze przygotowanie do roli rodzica i stabilizacja w rodzinie – gdy mężczyzna jest pewny ojcostwa, jeszcze na etapie ciąży może rozwinąć instynkt ojcowski i przygotować się do roli taty. Pewność co do ojcostwa pozwala też lepiej przygotować się do narodzin (również w sposób praktyczny) i zaplanować przyszłość. Dla wielu par jest to również szansa na zadbanie o relacje i odbudowę zaufania.

Ciekawy artykuł: Test ojcostwa – 5 najważniejszych zalet

Test na ojcostwo w ciąży a prawo

Wielu mężczyznom wynik testu na ojcostwo pomaga podjąć decyzję o uznaniu dziecka jeszcze na etapie ciąży.

Rezultat badania jest również przydatny do uprawdopodobnienia ojcostwa. Zgodnie z Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym kobieta w ciąży może żądać od ojca dziecka pomocy finansowej przez 3 miesiące ciąży i 3 miesiące po narodzinach. Musi jednak uwiarygodnić ojcostwo w sądzie – a właśnie w tym celu potrzebne jest uprawdopodobnienie, że dany mężczyzna to ojciec dziecka. Warto jednak pamiętać, że nie jest to tożsame z sądowym ustaleniem ojcostwa, które jest możliwe po narodzinach dziecka.

A co ze zgłoszeniem dziecka w USC, jeśli nie zostało uznane w ciąży? Badanie DNA na ojcostwo można wykonać już od 2. doby życia. Na rejestrację rodzice mają natomiast 21 dni. Oświadczenie o uznaniu ojcostwa można złożyć przed rejestracją albo w jej czasie.

Jak krok po kroku ustalić ojcostwo w czasie ciąży? To naprawdę proste

KROK 1: umówienie terminu wizyty

Na test na ojcostwo w ciąży można umówić się w przychodniach w całej Polsce – w dogodnym terminie i o dogodnej godzinie. Wystarczy zadzwonić, napisać e-maila lub zgłosić się na czacie online i podać preferowany termin pobrania. Czas oczekiwana na wizytę jest krótki.

KROK 2: pobranie próbek

Wystarczy zgłosić się do umówionej placówki, gdzie wykwalifikowany personel pobierze materiał i pomoże wypełnić dokumenty.

KROK 3: odebranie pewnego wyniku badania na ojcostwo

Wynik badania jest dostępny w ciągu 5-10 dni roboczych. Jeśli zdecydujesz się na badanie na podstawie płynu owodniowego, możesz przyspieszyć go do 48 godzin. W formularzu zlecenia badania określasz, w jaki sposób rezultat ma zostać przekazany: pocztą (na dowolny adres, również np. do Paczkomatu InPost), mailowo lub telefonicznie. Możesz wybrać wszystkie 3 opcje.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat testu na ojcostwo?

Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: 665 761 161 (pon.-czw. 7:00-22:00, pt. 7:00-20:00, weekendy i święta 9:00-21:00) i na bezpłatnym czacie!

ustalenie ojcostwa w ciąży, ustalanie ojcostwa w ciąży
.


ustalenie ojcostwa w ciąży, ustalanie ojcostwa w ciąży

Artykuł powstał we współpracy z www.testDNA.pl

testDNA Laboratorium Sp. z o.o. jest laboratorium badawczym akredytowanym przez PCA Nr AB 1618. Posiada również certyfikaty ISFG i GEDNAP. Jako jedyne prywatne laboratorium w Polsce uzyskało 100% zgodności w testach na ojcostwo w międzynarodowych badaniach biegłości CTS. Należy do czołówki firm wykonujących badania genetyczne z zakresu ustalenia biologicznego ojcostwa i pokrewieństwa oraz diagnostyki medycznej. Współpracuje z ponad 20 sądami z całej Polski. Badania w testDNA zlecają osoby prywatne, lekarze, detektywi, prokuratura. Marka testDNA jest obecna na polskim rynku już 15 lat.
5/5 - (12 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA