Ile utrzymuje się DNA po całowaniu?

ile utrzymuje się DNA po całowaniu

DNA człowieka znajduje się m.in. w jego ślinie. Oznacza to, że podczas nawet krótkiego pocałunku nasz materiał genetyczny może znaleźć się w jamie ustnej drugiej osoby. A co jeśli chwilę przed pobraniem wymazu do badań DNA całowaliśmy się z drugą osobą? Czy pocałunek z drugą osobą ma wpływ na pobraną próbkę? Ile utrzymuje się DNA po całowaniu? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz poniżej!

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Ile utrzymuje się DNA po całowaniu – pocałunek a wynik badania DNA

▶ Czy wynik badania DNA jest pewny – jak przygotować się do badania?

Ile utrzymuje się DNA po całowaniu – pocałunek a wynik badania DNA

Podczas całowania 💋 dochodzi do wzajemnej wymiany DNA. Znajduje się ono w jamie ustnej drugiej osoby jeszcze co najmniej przez godzinę po pocałunku. Nie ma to jednak żadnego wpływu na wynik badań genetycznych 🧪. Całowanie w żaden sposób nie zafałszuje wyniku badania [1], [2].

W najgorszym przypadku pocałunek może sprawić, że na próbce oddanej do badania widoczna będzie mieszanina DNA 🧬 dwóch osób. Nie wpłynie ona jednak na wynik testu, ponieważ tego typu próbki nie nadają się do badania i zostają odrzucone. Pacjent musi więc przekazać kolejną próbkę do analizy. Dzięki takiej procedurze otrzyma on wiarygodny 💯 wynik badania [1].

Czy wynik badania DNA jest pewny – jak przygotować się do badania?

Laboratoria genetyczne zapewniają pewne i wiarygodne wyniki badań DNA. Jednak, aby było to możliwe, a cała procedura przebiegła szybko i sprawnie, Pacjent powinien zastosować się do kilku zaleceń ℹ. Przede wszystkim na godzinę przed pobraniem próbki nie powinien on jeść, ani pić. Wyjątkiem jest woda 🚰. Dzięki temu w ustach nie będą zalegały żadne resztki jedzenia i picia, które mogłyby nieco utrudnić przeprowadzenie badania [3]. Na godzinę przed badaniem pacjent powinien powstrzymać się także od palenia papierosów 🚬 oraz żucia gumy [3].

Przestrzeganie wskazanych zaleceń znacznie usprawni pracę w laboratorium. Dzięki temu będzie można ograniczyć ryzyko zanieczyszczenia wymazu, co przełoży się na szybkie i skuteczne przeprowadzenie analizy DNA. W konsekwencji czego, Pacjent otrzyma wiarygodny wynik badania genetycznego w planowanym terminie 🗓 [3].

Źródła:

  1. https://www.geneticus.pl/porady/czy-calowanie-moze-zafalszowac-wynik-testu-na-ojcostwo/
  2. https://www.newsweek.pl/pocalunki-slina-i-wykrywanie-dna/e8465cy
  3. https://premium.testdna.pl/badanie-na-ojcostwo-czy-trzeba-sie-do-niego-jakos-przygotowac/

To również może Cię zainteresować: Koszt DNA w Polsce – ile kosztują badania genetyczne?

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA