Czym jest helisa DNA?
W 1953 roku dwóch angielskich badaczy James T. Watson i Frances H.C Crick odkryło, że ludzkie DNA ma strukturę podwójnej helisy. Było to przełomowe odkrycie, które stało się podstawą dla wielu badań genetycznych. Zobacz, czym jest helisa DNA i dlaczego jej odkrycie jest tak istotne!
Tego dowiesz się z artykułu:
▶ Helisa DNA a rozwój genetyki
Odkrycie Watsona i Cricka
DNA zostało odkryte już w 1869 roku, a w 1943 roku odkryto, jaką rolę pełni ono w procesach dziedziczenia cech. Te dwa odkrycia zapoczątkowały serię rozmaitych badań. Przełomowe okazały się być badania nad DNA Jamesa T. Watsona oraz Francesa H.C Cricka. Odkryli oni w 1953 roku, że strukturą DNA jest podwójna helisa 🧬 [1].
Podwójna helisa DNA to dwie nici zwinięte wokół siebie. Składają się one z czterech rodzajów zasad, czyli związków chemicznych. Są one połączone w pary: adenina-tymina (A-T) i guanina-cytozyna (G-C). Jeden człon każdej pary zawsze należy do jednej nici helisy, a drugi do drugiej. Zasady te uzupełniają się wzajemnie, co jest nazywane zasadą komplementarności 🔄 [2].
Helisa DNA a rozwój genetyki
James T. Watson i Frances H.C Crick odkryli również, że sekwencja zasad znajdująca się na helisie DNA, to kod niosący informację genetyczną o danej jednostce. Z kolei ich uzupełnianie się, czyli komplementarność, może być podstawą replikacji DNA, czyli przekazywania 🔛 owej informacji genetycznej [2].
Za odkrycie helisy DNA James T. Watson i Frances H.C Crick w 1962 roku otrzymali prestiżową nagrodę 🏆 Nobla. Razem z nimi otrzymał ją również Maurice Wilkins. Odkrył on rentgenowską dyfrakcję DNA, co pozwoliło Watsonowi i Crickowi odkryć helisę DNA [1].
Odkrycie helisy DNA stało się prawdziwym przełomem nie tylko w genetyce, ale także w biologii i medycynie 👨⚕. Jest ono dziś podstawą dla wielu badań genetycznych. Wiedza o helisie DNA wykorzystywana jest m.in. w testach na ojcostwo i pokrewieństwo, opracowywaniu terapii genowych czy badaniach kryminalistycznych. Bez odkrycia Watsona i Cricka nauka na pewno nie byłaby w tym miejscu, w którym jest dzisiaj [1].
Źródła:
- https://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/791769,60-lat-temu-Watson-i-Crick-odkryli-podwojna-helise-DNA
- https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Watsona-Cricka-model-DNA;3994315.html
To również może Cię zainteresować: Kiedy wynaleziono badania DNA?
Brak komentarzy, bądź pierwszy!