Badanie historii rodziny – jakie są dostępne metody?

badanie historii rodziny

Kim byli moi przodkowie? Wiele osób chce poznać odpowiedź na to pytanie i odkryć swoje korzenie. Do odkrywania historii swojej rodziny użyć możemy internetowych baz danych lub dokumentów dostępnych w urzędach i księgach parafialnych. Jako badanie historii rodziny posłużyć mogą także badania DNA na pokrewieństwo, które gwarantują 100% wiarygodności.

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Jak zbadać historię swojej rodziny?

▶ Badanie historii rodziny – test na pokrewieństwo w laboratorium

Jak zbadać historię swojej rodziny?

Badanie historii rodziny to fascynująca sprawa. Dzięki temu możemy wiele dowiedzieć się o naszych przodkach i odkryć skąd pochodzimy, a także z kim jesteśmy spokrewnieni. Badanie historii rodziny warto rozpocząć od zebrania tego, co już wiemy i zbudowania prostego drzewa genealogicznego. Następnie należy sprawdzić dokumenty, które mamy w domu – albumy ze zdjęciami, listy czy inne rodzinne pamiątki. Możemy znaleźć w nich również wiele cennych informacji [1].

Gdy mamy zbudowane już proste drzewo genealogiczne, to pora porozmawiać z innymi członkami rodzinny. Najrozsądniej jest zacząć od najstarszych krewnych. Zwykle są oni prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat historii rodziny. Mogą również posiadać pamiątki i dokumenty, które mogą być przydatne w tworzeniu drzewa genealogicznego [1].

Informacje o historii rodziny znaleźć możemy także w urzędach i kancelariach parafialnych. Odkryć możemy tam dokumenty, w których zapisane są m.in. daty urodzenia, śmierci czy zawarcia małżeństwa. Tego typu rejestry mogą nam także sporo powiedzieć o miejscu zamieszkania naszych przodków [1].

Badanie historii rodziny – test na pokrewieństwo w laboratorium

Wspomnienia bliskich i odkryte dokumenty niestety nie zawsze gwarantują 100% pewność. Pamięć bywa zawodna, a dokumenty można podrobić bądź sfałszować. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą badania DNA.

Test na pokrewieństwo pomoże nam sprawdzić, czy z odnalezionym krewnym na pewno łączą nas więzy krwi. Jest to możliwe nawet do dwóch pokoleń wstecz. W badaniu możemy skorzystać z następujących metod:

📌  Analiza chromosomu Y – przy użyciu tego typu badania możemy sprawdzić pokrewieństwo w linii męskiej np. wnuk-dziadek

📌  Analiza chromosomu X – dzięki temu badaniu możemy sprawdzić pokrewieństwo w linii żeńskiej np. wnuczka-babcia

📌  Analiza statystyczna – w badaniu tym możemy sprawdzić pokrewieństwo w dowolnej linii. Analiza w tym przypadku polega na stworzeniu profili genetycznych, a następnie porównanie ich ze sobą [2].

Wynik badań DNA pokrewieństwo dostępny jest zazwyczaj w ciągu kilkunastu dni roboczych, niezależnie od materiału przekazanego do badania. W trakcie badania rozważane są dwie hipotezy, potwierdzająca i wykluczająca pokrewieństwo osób biorących udział w badaniu. Następnie na wyniku wskazuje się tą, która została wykazana w ramach analiz DNA wraz z wartością procentową, z którą została wyliczona.

Źródła:

  1. https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C33718%2Chistoryk-wlasciwie-kazdy-moze-zbadac-genealogie-swojej-rodziny.html
  2. https://www.eurogen.pl/badanie-pokrewienstwa/

To również może Cię zainteresować: „Chcę żeby syn poznał dziadków…” – Badanie na pokrewieństwo

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA