Test na ojcostwo – ile się czeka na wynik?
 

Test na ojcostwo – ile się czeka na wynik?

ile czeka się na wynik testu na ojcostwo, test na ojcostwo ile się czeka

To, ile czeka się na wynik testu na ojcostwo – kilka czy kilkanaście dni, zależy od jego rodzaju, wykorzystanych próbek, stosowanej techniki analizy. Ponadto, aby wynik mógł być wydany zleceniodawcy, musi być zgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii – świadczy to o jego wiarygodności i jednoznaczności. Sprawdź poniżej, jaki jest czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo.

Tego dowiesz się z artykułu:

Test na ojcostwo – ile czeka się na wynik testu na ojcostwo po narodzinach dziecka?

Test na ojcostwo – ile czeka się na wynik testu na ojcostwo w ciąży?

Test na ojcostwo – ile czeka się na wynik testu na ojcostwo po śmierci ojca?

Test na ojcostwo – ile czeka się na wynik testu na ojcostwo po narodzinach dziecka?

To, ile się czeka na wynik testu na ojcostwo, po przyjściu dziecka na świat, uzależnione jest od wykorzystanych w badaniu próbek. Mimo że ich rodzaj wpływa na długość analizy 🔎, w każdym wypadku gwarantuje pewność wyniku [1].

*⃣ Test na ojcostwo – ile się czeka na wynik, gdy próbkami w badaniu są wymazy z policzka?

Wynik badania, w którym wykorzystuje się wymazy z policzka, dostępny jest od 3 do 5 dni roboczych ⌛, przy czym czas ten liczony jest od momentu dostarczenia próbek do laboratorium [2].

Pobranie próbek odbywa się przy wykorzystaniu sterylnych wymazówek, tzn. specjalnych patyczków, za pomocą których pocierana jest wewnętrzna strona policzka. Zlecając test prywatny, można je pobrać w dowolnym miejscu i czasie – samodzielnie w domu, podczas zamówionej wizyty pielęgniarki mobilnej lub w jednej z placówek [1].

Ile czeka się na wynik testu na ojcostwo, gdy jest zlecany przez sąd 👨‍⚖? Wynik sądowego badania na ojcostwo również przekazywany jest od 3 do 5 dni roboczych. Natomiast ekspertyza biegłego sądowego, dołączona do wyniku testu, udostępniana jest po około 2 tygodniach [2].

*⃣ Test na ojcostwo – ile się czeka na wynik, gdy w badaniu wykorzystuje się próbki dyskretne?

W testach na ojcostwo można wykorzystać również mniej standardowe źródła materiału genetycznego, czyli próbki dyskretne w postaci mikrośladów. Znajdują się one na wielu przedmiotach codziennego użytku, np. maszynce do golenia 🪒, szczoteczce do zębów 🪥, włosach, smoczku. Ten rodzaj materiałów można wysłać do laboratorium kurierem, pocztą lub przynieść do jednej z przychodni [1].

To, ile czeka się na wynik testu na ojcostwo, zależy od tego, jak trudne jest wyizolowanie z próbek materiału DNA. Czas oczekiwania na wynik może wynosić od 5 do 10 dni roboczych ⏰ [2].

Test na ojcostwo – ile czeka się na wynik testu na ojcostwo w ciąży?

Badanie na ojcostwo w ciąży można wykonać na trzy sposoby – od 8, 10 oraz od 15 tygodnia ciąży. Jednak to, ile czeka się na wynik testu na ojcostwo, nie zależy od tygodnia ciąży, w którym badanie jest przeprowadzane. W badaniach na ojcostwo w ciąży, gdzie materiał genetyczny dziecka pobierany jest z krwi matki 🩸 (badania od 8 i 10 tyg. ciąży), czas oczekiwania wynosi od 10 do 15 dni roboczych.

Test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży polega na pobraniu krwi od przyszłej mamy 🤰 i wymazu z policzka lub mikrośladu od domniemanego ojca. Metoda badania wykorzystuje analizę wolnego, pozakomórkowego DNA dziecka, które przenika do krwiobiegu matki za pomocą łożyska [1].

Badanie ojcostwa od 10 tygodnia ciąży polega na tej samej zasadzie co testy 0d 8 tygodnia – w tym badaniu wykonywany jest równocześnie test NIFTY, sprawdzający stan zdrowia ✅ nienarodzonego dziecka. Czas oczekiwania na wynik jest taki sam, jak w przypadku badania wykonywanego po 8 tygodniu ciąży.

Do testu na ojcostwo od 15 tygodnia ciąży wykorzystywany jest płyn owodniowy, który pobiera podczas badań prenatalnych doświadczony lekarz. Wraz z wynikiem testu na ojcostwo można otrzymać wynik badania dziecka pod kątem najczęstszych wad genetycznych [1]. W przypadku tego badania, wynik można uzyskać już nawet po 48h! ⌚ (badanie express), standardowo czas oczekiwania wynosi od 5 do 10 dni roboczych.

Test na ojcostwo – ile czeka się na wynik testu na ojcostwo po śmierci ojca?

Dzięki współczesnej genetyce 🧬 i biotechnologii możliwe jest ustalenie ojcostwa nawet po śmierci domniemanego ojca 🧔. Pozwala na to analiza mikrośladów, analiza chromosomu Y i analiza materiału genetycznego pobranego od najbliższych członków rodziny. Ile czeka się na wynik testu na ojcostwo w takim wypadku? Czas realizacji badania wynosi od 10 do 15 dni roboczych [2].

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące biologicznego pokrewieństwa, wykonując test na ojcostwo, w ciągu kilku lub kilkunastu dni pozbędziesz się ich raz na zawsze! Testy genetyczne 🔬 to obecnie jedyna metoda na pewne i jednoznaczne ustalenie ojcostwa.

Źródła:

  1. https://www.testdna.pl/test-na-ustalenie-ojcostwa-ile-trwa-analiza/
  2. https://www.ustalojcostwo.pl/ile-czeka-sie-na-wynik-badania-ojcostwa/

To również może Cię zainteresować: Wynik testu ojcostwa – jak wygląda?

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA