DYS391 – jaką informację zawiera ten symbol na wyniku badań DNA?

dys391

Wynik testu na ojcostwo zawiera wiele informacji, w których czasem łatwo się zgubić. Jedną z nich są markery genetyczne, a wśród nich marker DYS391. Co on oznacza? Podpowiadamy w naszym najnowszym artykule!

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Czym są markery DNA?

▶ Co oznacza marker DYS391?

▶ Co jeszcze znajdziemy w wyniku testu DNA?

Czym są markery DNA?

Markery to określone fragmenty DNA, na których znajdują się specjalne motywy. Na ich podstawie tworzone są profile genetyczne 🧬, czyli unikalne dla każdego człowieka zestawy markerów. Są one nazywane genetycznymi odciskami palca. To właśnie na ich podstawie jesteśmy w stanie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo i pokrewieństwo [1], [2].

Na wyniku badań DNA markery przedstawione są za pomocą dwóch liczb 🔢 – jedna z nich pochodzi od matki, a druga od ojca. Podczas testu na ojcostwo liczby te są ze sobą porównywane 📊. Na tej podstawie można jednoznacznie potwierdzić pokrewieństwo między dzieckiem a domniemanym ojcem [3].

W teście na ojcostwo porównane mogą zostać 16, 24 lub 34 markery. Im więcej, tym wynik jest dokładniejszy. Za złoty standard 🥇 uznaje się jednak badania analizujące 24 markery – w takiej sytuacji do ustalenia ojcostwa wystarczy jedynie badanie próbek od domniemanego ojca oraz dziecka. Test na ojcostwo, w którym jest ich mniej, może być niewiarygodny [3].

Co oznacza marker DYS391?

Marker DYS391 jest zlokalizowany na chromosomie Y ♂. Jest to chromosom płciowy, który posiadają jedynie mężczyźni. Kobieta 👩 posiada dwa chromosomy X ♀ dlatego owego markera nie da się u niej zlokalizować. W konsekwencji na wyniku badania DNA przy markerze DYS391 znajdziemy jedynie jedną liczbę. U kobiet w tym przypadku nie uzyskuje się żadnych wartości [3].

Co jeszcze znajdziemy w wyniku testu DNA?

Oprócz informacji o markerze DYS391 i innych markerach w wyniku testu na ojcostwo znajdziemy także następujące informacje:

✔  Numer formularza, hologram i numer sprawozdania

✔  Opis stanu próbki

✔  Sample ID, czyli numer konkretnej próbki

✔  Opis użytej metody

✔  Wynik z określeniem prawdopodobieństwa – w przypadku potwierdzenia ojcostwa wynosi ono 99,9999%, a w przypadku wykluczenia 100%

✔  Informacja o jednostce wykonującej test oraz podpisy osób, które go wykonały

Źródła:

  1. https://centrumdna.pl/test-dna-na-ojcostwo-w-oparciu-o-24-markery-genetyczne/
  2. https://pewnytato.pl/profil-genetyczny/
  3. https://www.testdna.pl/poradnik/jakie-informacje-bedzie-zawieral-panstwa-wynik-testu-na-ojcostwo/

To również może Cię zainteresować: Badanie genów – jakie geny badamy w testach na ojcostwo?

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA