Badanie genów – jakie geny badamy w testach na ojcostwo?

badanie genów

Genetyczne testy na ojcostwo są coraz bardziej powszechne. Wiele osób jednak nie wie, na czym dokładnie polega tego typu badanie genów. Jak przebiega analiza? Jakie próbki trzeba przekazać do badania? Które geny są sprawdzane? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule!

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Badanie genów – jakie geny sprawdzamy w testach na ojcostwo?

▶ Jak odbywa się badanie genów w teście na ojcostwo? 

Badanie genów – jakie geny sprawdzamy w testach na ojcostwo?

W testach na ojcostwo badany jest cały szereg genów 🧬. Identyczny zestaw sprawdzany jest u dziecka oraz u domniemanego ojca. Następnie są one ze sobą porównywane, dzięki czemu możliwe jest potwierdzenie ✅ lub wykluczenie ❌ ojcostwa.

W skład zestawu genów sprawdzanych w teście na ojcostwo wchodzi:

➡  D3S1358

➡  D1S1656

➡  D2S441

➡  D10S1248

➡  D13S317

➡  Penta E

➡  D16S539

➡  D18S51

➡  D2S1338

➡  CSF1PO

➡  Penta D

➡  TH01

➡  vWA

➡  D21S11

➡  D7S820

➡  D5S818

➡  TPOX

➡  AMEL – jest to gen kodujący informacje na temat płci pacjenta

➡  D8S1179

➡  D12S391

➡  D19S433

➡  FGA

➡  D22S1045

➡  DYS391 ♂ – jest to gen zlokalizowany na chromosomie płciowym Y, dlatego sprawdza się go wyłącznie w przypadku mężczyzn

Jak odbywa się badanie genów w teście na ojcostwo?

Badanie genów w testach na ojcostwo wykonuje się na podstawie próbek zawierających materiał DNA. Do analizy pacjent przekazać może wymaz z policzka lub próbkę niestandardową, taką jak włosy, kawałek paznokcia, patyczek od lizaka 🍭, zużyta chusteczka higieniczna czy szczoteczka do zębów 🪥. Na podstawie obu rodzajów próbek możliwe jest przeprowadzenie wiarygodnego badania [1].

Z przekazanych do badania próbek analizuje się opisane wyżej geny, a następnie na ich podstawie tworzy się profil genetyczny dziecka i domniemanego ojca. Jest to tzw. genetyczny odcisk palca. Jest on dziedziczony w połowie po matce i w połowie po ojcu. Profil genetyczny wygląda inaczej u każdego człowieka, ale niektóre jego fragmenty są takie same u osób spokrewnionych ze sobą [1].

Kolejnym etapem badania genów w teście na ojcostwo jest analiza statystyczna. Porównuje się w niej profile genetyczne dziecka i domniemanego ojca. Na tej podstawie można wykluczyć ojcostwo ze 100% prawdopodobieństwem i potwierdzić je z prawdopodobieństwem wynoszącym 99,999% 🔝 [1].

Wynik badania genów pacjenci otrzymają już w ciągu 5 dni roboczych ⏱, jeśli do analizy zostaną przekazane wymazy z policzka. W przypadku próbek niestandardowych wyniku spodziewać można się do 10 dni roboczych ⏳. Wynik badania otrzymamy w formie kilkustronicowego raportu, w którym znajdzie się informacja m.in. o prawdopodobieństwie ojcostwa 📊, badanych genach oraz użytej metodzie analizy [2].

Źródła:

  1. https://pewnytato.pl/testy_dna/
  2. https://www.ustalojcostwo.pl/jak-prawidlowo-odczytac-wynik-testu-dna-na-ojcostwo/

To również może Cię zainteresować: Gdzie zrobić test na ojcostwo? [LISTA PLACÓWEK]

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA