Laboratoria genetyczne zajmujące się testami na ojcostwo dzielą analizowane próbki na standardowe i niestandardowe. Do pierwszej grupy należą wymazy z błony śluzowej policzka. Do drugiej zaliczają się natomiast wszelkie przedmioty (głównie codziennego użytku), z których można wyizolować ludzkie DNA. Mikrośladami – bo tak się je fachowo nazywa – będą w związku z tym m.in. : szczoteczka do zębów, golarka, plamy krwi, chusteczka z wydzieliną z nosa, a nawet zużyta prezerwatywa czy filtr papierosa…
Materiały niestandardowe wykorzystuje się najczęściej w sytuacji, gdy nie ma możliwości bezpośredniego pobrania wymazów (np. osoba, która powinna wziąć udział w teście przebywa za granicą itp.).
Analiza tego typu próbek rozwiązuje zatem wiele problemów, jest jednak dopuszczalna tylko w przypadku badań o charakterze prywatnym. Dlaczego?
Czym różni się prywatny test na ojcostwo od badania sądowego?
Prywatny test na ojcostwo daje klientowi dużo większą swobodę. Próbki do badania (wymazy policzka), można szybko i łatwo pobrać samodzielnie w domu, a tożsamość jego uczestników nie jest w żaden sposób weryfikowana. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku badania o charakterze sądowym. Tutaj wszystko musi odbywać się zgodnie z określoną procedurą. Próbki sporządzane są przez upoważnioną do tego osobę w wyznaczonej placówce medycznej. Wszyscy uczestnicy testu zobowiązani są do okazania dokumentów, które jednoznacznie potwierdzą ich tożsamość. A jaki to wszystko ma cel?
Dla sądu liczy się pewność pochodzenia próbek…
Aby wynik badania ojcostwa posiadał wartość dowodową w sprawie sądowej, np. o alimenty, sąd musi mieć całkowitą pewność, że próbki, które analizowano rzeczywiście należały do uczestników testu. Badanie mikrośladów takiej pewności nie daje. W tym przypadku nie ma przecież gwarancji, że dostarczona do laboratorium szczoteczka do zębów, maszynka do golenia czy włosy, faktycznie pochodzą od właściwych osób.
Sądowe badanie ojcostwa nie dopuszcza próbek mikrośladowych z jeszcze jednego powodu. Warto bowiem zaznaczyć, że wymazy są nie tylko wygodne jeśli chodzi o sam sposób ich przygotowania, ale też sterylne i trwałe. Z uwagi na niesterylny charakter mikrośladów, ich analiza jest zwykle dużo trudniejsza, z kolei jakość wyizolowanego materiału znacznie niższa.
Zobacz też:
Brak komentarzy, bądź pierwszy!