Choć ustalenie ojcostwa w ciąży jest tak naprawdę możliwe już od kilku lat, to dopiero od niedawna zaczyna się ono cieszyć większą popularnością. Jest to spowodowane włączeniem innowacyjnej metody pozwalającej na wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa w stosunku do nienarodzonego dziecka na podstawie analizy krwi pobranej od potencjalnego ojca oraz matki. Wcześniej takie badanie ojcostwa wykonywane było na podstawie pobranego w trakcie amniopunkcji płynu owodniowego lub fragmentów kosmówki przy biopsji kosmówki. Zabiegi te z kolei są obarczone niewielkim ryzykiem komplikacji lub poronienia.
Skuteczność równa badaniom wykonywanym po urodzeniu dziecka …
Choć ustalenie ojcostwa w ciąży nie należy do najtańszych (koszt ok. 6 000 zł), to jednak bezpieczna, innowacyjna metoda pozwalająca na izolację DNA płodu z krwi matki odznacza się bardzo dużą skutecznością. Test na ojcostwo w ciąży potwierdza lub wyklucza biologiczne pokrewieństwo pomiędzy badanym mężczyzną a dzieckiem z pewnością taką samą, jak testy wykonywane już po narodzinach dziecka. Niestety polskie prawo nie dopuszcza wykorzystania ich wyników jako pełnowartościowych dowodów w procesach sądowych.
Jedno badanie – dwie metody …
Cena 6 000 zł skłania niektóre osoby do poszukiwania tańszej alternatywy. I tak pojawiły się niedawno na rynku mniej kosztowne badania, które co prawda wykluczają ojcostwo w ciąży, ale nie są w stanie go potwierdzić. Wykorzystywana technologia Mini STR nie jest również tak czuła, jak w przypadku badań realizowanych metodą SNP. Dlaczego? Metoda STR wykorzystywana jest przede wszystkim do ustalenia ojcostwa już po narodzinach dziecka. Wymaga ona bowiem dłuższych fragmentów DNA (ok. 300-500 par zasad). Długość fragmentów wolnego DNA płodu krążącego we krwi matki wynosi ok. 160 par zasad. Dlatego też metoda Mini STR nie jest najlepszą technologią w przypadku badań wykonywanych przed przyjściem dziecka na świat. Rekomendowane jest w tym przypadku włączenie do badania jak największej liczby potencjalnych ojców, aby zwiększyć wiarygodność wydawanego wyniku.
Jak wygląda test ojcostwa w ciąży?
To proste. Pacjenci dzwonią i umawiają się na termin pobrania krwi. Nie jest wymagane w tym wypadku posiadanie jakiegokolwiek skierowania czy odbycia wcześniej konsultacji lekarskiej. Test jest całkowicie bezpieczny zarówno dla dziecka jak i matki. W umówionym terminie należy przyjść do placówki, gdzie zostanie pobrana krew z żyły odłokciowej (jak do zwykłej morfologii). Na sam rezultat oczekuje się ok. 2 tygodni. Test można wykonać już od 10 tygodnia ciąży.
Zobacz też:
Brak komentarzy, bądź pierwszy!