Badania DNA na ojcostwo - kiedy i dla kogo?
 

 Badania DNA na ojcostwo – kiedy i dla kogo?

dzieci genetycznie bardziej podobne do ojców, genetyczne podobieństwo do rodziców

Badanie DNA na ojcostwo może wykonać każdy. Osoba decydująca się na jego realizację nie robi tego oczywiście bez powodu. Mężczyźni pytani o motywy swojego postępowania najczęściej odpowiadają, że do zlecenia testu skłoniło ich poczucie niepewności lub podejrzenia o zdradę. Oczywiście wbrew powszechnym opiniom z testów na ojcostwo nie korzystają wyłącznie panowie. Zdarza się, że zleceniodawcą staje się również kobieta, która nie ma pewności, co do tego kto jest ojcem jej dziecka lub pragnie udowodnić wierność swojemu partnerowi.

Narzędzia, jakich dostarcza współczesna genetyka i biotechnologia potrafią na szczęście szybko i z bardzo dużym prawdopodobieństwem potwierdzić, bądź wykluczyć istnienie pokrewieństwa między danym mężczyzną a dzieckiem.

Dwa sposoby dochodzenia do prawdy

Większość działających na rodzimym rynku laboratoriów genetycznych prowadzi prywatne oraz sądowe testy na ojcostwo. Różnią się one nie sposobem analizy – gdyż w obu przypadkach jest on taki sam – a procedurą pobrania materiału. Wybór metody zależy w tym przypadku od indywidualnych preferencji danego klienta. Z uwagi na fakt, że czynność pozyskiwania wymazów do prywatnego badania ojcostwa jest niezwykle prosta, można ją wykonać samodzielnie w domu. Procedura otrzymania materiału DNA do drugiego z omawianych badań jest już bardziej skomplikowana i wymaga dopełnienia szeregu formalności. Prywatne badanie ojcostwa przeznaczone będzie głównie dla tych klientów, którzy uzyskaną w wyniku analizy informację o ojcostwie pragną zachować wyłącznie dla siebie. Badanie o charakterze sądowym jest z kolei adresowane do osób chcących wykorzystać otrzymany rezultat w sądzie (prywatny test na ojcostwo nie daje nam tej możliwości).

Czy badania ojcostwa sprawią, że mężczyzna będzie stuprocentowym ojcem!?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj testu wybierzemy jego rezultat będzie stanowił pewne źródło informacji na temat ojcostwa. Warunkiem otrzymania wiarygodnego wyniku jest oczywiście pewność, że dostarczone do laboratorium materiały rzeczywiście należą do osoby, która ma zostać poddana badaniu. Testy realizowane na potrzeby własne, jak również te zlecane dla sądu odznaczają się tak samo wysokim wskaźnikiem skuteczności. Rezultat analizy albo potwierdzi ojcostwo w ponad 99,99%, albo 100% wykluczy taką możliwość.

Wykonanie testu na ojcostwo niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów. Przede wszystkim uwalnia od poczucia nieustających wątpliwości, co do naszego rodzicielstwa. Nie musi też wcale oznaczać końca związku. Wręcz przeciwnie! Wynik testu może bardzo pozytywnie wpłynąć na relacje między partnerami. Bez względu na okoliczności decyzję o poddaniu się testowi na ojcostwo nie powinno się podejmować zbyt pochopnie. Kwestia ojcostwa jest sprawą niezwykle ważną, wymaga więc świadomego i przemyślanego działania.


Zobacz też:

 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA