Kiedy separacja, a kiedy rozwód?
 

Kiedy separacja a kiedy rozwód?

kiedy separacja a kiedy rozwód

Wiele par podejmując decyzje o rozstaniu, zamiast rozwodu decyduje się na separacje. Rozwiązanie to staje się coraz bardziej powszechne. Czym różni się ono od rozwodu? Kiedy separacja a kiedy rozwód? Sprawdź w naszym najnowszym artykule!

Tego dowiesz się z artykułu:

➡ Rozwód a separacja – czym się różnią?

➡ Kiedy separacja, a kiedy rozwód – jakie są cechy wspomnianych instytucji?

Rozwód a separacja – czym się różnią?

Według Polskiego prawa 🇵🇱 rozwód to definitywne ustanie małżeństwa. Następuje on na skutek zupełnego i trwałego rozkładu pożycia 💔. W przypadku separacji rozkład ten jest zupełny, ale nie jest trwały. Oznacza to, że małżonkowie z pewnych powodów żyją osobno, ale nie chcą decydować się na rozwód. Może być to spowodowane m.in. chęcią odbudowy związku [1]. Tak więc kiedy separacja, a kiedy rozwód? Podpowiadamy poniżej!

Kiedy separacja, a kiedy rozwód – jakie są cechy wspomnianych instytucji?

Separacja i rozwód to dwie oddzielne instytucje prawa rodzinnego. W obu przypadkach konieczne jest uzyskanie orzeczenia Sądu Okręgowego 👨‍⚖. Wystąpić o nie może każdy z małżonków. W trakcie rozprawy ustalone zostanie, który małżonek ponosi winę za rozkład pożycia. Zarówno w przypadku rozwodu, jak i separacji Sąd może wydać orzeczenie bez wskazania 👥 winnego małżonka. Jest to możliwe po zgodnym żądaniu obu stron [2].

W przypadku separacji i rozwodu sposób postępowania ze wspólnym majątkiem jest taki sam. Z dniem uzyskania orzeczenia sądu ustaje wspólność majątkowa 💰. Małżonkowie przestają także po sobie dziedziczyć w przypadku śmierci jednego z nich [3].

Separacja i rozwód wydają się być dość podobnymi instytucjami. W rzeczywistości znacznie się one różnią. Oto najważniejsze różnice:

✳   Odwracalność – separacja jest odwracalna. Dla wielu osób jest to pewnego rodzaju “przerwa w związku”, która może pomóc im pokonać problemy małżeńskie. Z kolei rozwód to definitywny i nieodwracalny koniec małżeństwa.

✳   Obowiązek pomocy – w trakcie separacji kobieta i mężczyzna wciąż są małżeństwem, dlatego mają obowiązek wzajemnej pomocy. Wraz z rozwodem zostaje on zniesiony.

✳   Zmiana nazwiska – w trakcie separacji małżonek nie może powrócić do nazwiska, które nosił przed ślubem. Jest to możliwe dopiero po rozwodzie [2], [3].

Jeśli widzisz jakikolwiek cień szansy na odratowanie swojego małżeństwa pogrążonego w kryzysie i masz wątpliwości „kiedy separacja a kiedy rozwód”.. przeanalizuj dokładnie wszystkie za i przeciw, jeśli zobaczysz, że ratowanie małżeństwa niesie za sobą więcej plusów, wtedy warto w pierwszej chwili skorzystać z instytucji separacji.

Źródła:

  1. https://www.tokarczykipartnerzy.pl/blog/rozwod-a-separacja
  2. https://paulinachebel.pl/separacja-czy-rozwod-podobienstwa-i-roznice/
  3. https://www.infor.pl/prawo/rozwody/separacja/4685679,Rozwod-czy-separacja-na-co-sie-zdecydowac.html

To również może Cię zainteresować: Jakie są najczęstsze objawy zdrady żony?

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA