Badania ojcostwa – co warto o nich wiedzieć? Poznaj 5 faktów!
 

Badania ojcostwa – co warto o nich wiedzieć?

co warto wiedzieć o badaniach ojcostwa, co warto wiedzieć o badaniu ojcostwa

Badania ojcostwa stają się coraz popularniejsze – nic dziwnego. To jedyny pewny sposób na wykluczenie lub potwierdzenie, czy dany mężczyzna jest ojcem biologicznym danego dziecka. Chcesz pozbyć się wątpliwości? Dowiedz się więcej o teście DNA, dzięki któremu jest to możliwe.

1. Badania ojcostwa możesz zrealizować jeszcze w ciąży

Już od 8. tygodnia masz możliwość przeprowadzenia pewnego testu na ojcostwo na podstawie krwi matki. Polega on na pobraniu krwi, a później izolacji DNA kobiety i dziecka. Na tym etapie w krwiobiegu ciężarnej krąży wystarczająco dużo DNA dziecka, żeby wykonać pewne badanie.

Badanie ojcostwa możesz wykonać też po 15. tygodniu ciąży na podstawie płynu owodniowego albo po przyjściu dziecka na świat.

2. Badania ojcostwa zawsze gwarantują pewność

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na test w ciąży czy po urodzeniu dziecka, wynik będzie taki sam – jednoznaczny i wiarygodny. Fragmenty DNA, które są analizowane w badaniu, nie zmieniają się bowiem przez całe życie, a ich ustalenie następuje w momencie poczęcia.

Co ważne, dla rezultatu badania ojcostwa nie ma także znaczenia, jaki materiał wykorzystasz. DNA w każdej komórce jest identyczne, więc wiarygodny test można przeprowadzić na postawie dowolnego materiału z DNA.

3. Badania ojcostwa są pewnym dowodem dla sądu

Rezultat testu na ojcostwo do celów sądowych (z wykorzystaniem ustalonej procedury) może być wykorzystany np. w sprawach o alimenty czy ustalenie ojcostwa. Jest to dla sądu jednoznaczny dowód. Prywatne testy ojcostwa (dla własnej wiedzy, bez konkretnej procedury) w niektórych przypadkach może być dowodem wstępnym.

Zobacz też: Jaką wartość dla sądu ma badanie DNA?

4. Badania ojcostwa wykonasz z dowolnej próbki

Decydując się na test prywatny po urodzeniu dziecka, możesz wykorzystać dowolne próbki z materiałem genetycznym badanych osób. Co zatem nadaje się do badania ojcostwa? Mogą to być m.in. używana szczoteczka do zębów, wymaz z policzka, używany smoczek, słomka od napoju, niedopałek papierosa, guma do żucia, włosy z cebulkami czy paznokcie ze skórkami.

5. Badania ojcostwa to szansa na odzyskanie spokoju

Ich wynik pozwala zyskać pewność, spokój i radość życia, których tak brakuje osobom niepewnym ojcostwa. To również szansa na odzyskanie kontroli nad swoim życiem oraz zaplanowanie wspólnej, szczęśliwej przyszłości całej rodziny.

Przeczytaj: Badania na ustalenie ojcostwa – kluczem do rodzinnego szczęścia


Czat

 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA