Badania genetyczne to nie tylko testy na ojcostwo. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie: od ustalenia biologicznego pokrewieństwa, przez wykrywanie chorób genetycznych czy predyspozycji do zachorowania, aż po identyfikację np. ofiar wypadków czy zbrodni. Nic dziwnego – wynik badań DNA jest pewny i niesie istotną do końca życia informację.
Spis treści:
- Jakie badania genetyczne można zrobić?
- Czy warto robić badania genetyczne? 7 najważniejszych korzyści
- Ile kosztują badania genetyczne?
Jakie badania genetyczne można zrobić?
Tak naprawdę badań genetycznych jest wiele, a najprościej można podzielić je na badania medyczne (z zakresu diagnostyki medycznej) oraz badania ojcostwa i pokrewieństwa. Najpopularniejsze wykorzystanie testów genetycznych obejmuje:
- Badania genetyczne w kierunku chorób genetycznych – sprawdzające, czy u danej osoby występują geny związane z daną chorobą czy skłonnością (np. hemochromatozą pierwotną, celiakią, trombofilią wrodzoną, zespołem Downa).
- Badania genetyczne ojcostwa i pokrewieństwa – sprawdzające, czy między danymi osobami istnieją więzy krwi (biologiczne pokrewieństwo). Są to zarówno testy między dzieckiem a domniemanym ojcem, jak i np. dziadkiem i wnukiem, rodzeństwem czy wujkiem i bratankiem.
- Badania genetyczne materiału poronnego – dzięki którym można określić płeć zarodka/płodu (co jest potrzebne do skorzystania z należnych po poronieniu praw) i sprawdzić, czy do straty przyczyniła się choroba genetyczna (np. zespół Turnera).
- Badania genetyczne w kierunku identyfikacji osobniczej – dzięki którym można jednoznacznie ustalić tożsamość np. ofiary wypadku, sprawcy przestępstwa czy odnalezionych zwłok. Takie badanie wykorzystywane są przede wszystkim przez policję i sądy.
To może Cię zainteresować: Test DNA na ojcostwo – 5 zaskakujących ciekawostek
Czy warto robić badania genetyczne? 7 najważniejszych korzyści
To pytanie, nad którym być może właśnie się zastanawiasz… Odpowiedź brzmi: tak, warto! Dlaczego?
- Wynik badań genetycznych jest pewny i daje jednoznaczną informację.
- Badania DNA wystarczy zrobić tylko raz – ich wynik jest niezmienny.
- Testy genetyczne można wykonać bez względu na wiek, niektóre nawet na etapie życia prenatalnego (np. test na ojcostwo w ciąży czy badanie kariotypu).
- Na wynik badań DNA nie mają wpływu czynniki zewnętrzne (np. używki, infekcja, ciąża).
- Badania genetyczne są bezpieczne i bezbolesne, do ich realizacji najczęściej wystarczy wymaz z policzka (a do badań ojcostwa i pokrewieństwa czy identyfikacji osobniczej – też takie próbki jak włosy z cebulkami, plamy krwi czy przedmioty codziennego użytku).
- Dzięki badaniom DNA można wykryć wczesny etap choroby czy predyspozycje do zachorowania, a także skrócić czas diagnostyki.
- Pewność, którą daje wynik badań genetycznych, pozwala odzyskać spokój w wielu sytuacjach, a często unormować prawną sytuację (np. wynik badań ojcostwa przydaje się w wielu sprawach sądowych).
Warto przeczytać: Jak wybrać laboratorium genetyczne? DARMOWY PORADNIK
Ile kosztują badania genetyczne?
To, ile kosztują badania genetyczne, zależy od wielu różnych czynników. Ważne jest głównie to, czy robisz badanie medyczne czy ojcostwa albo pokrewieństwa.
Na cenę badań DNA mają wpływ też m.in. doświadczenie laboratorium (obecnie coraz częściej badania genetyczne robią zwykłe laboratoria analityczne, bez odpowiedniej wprawy i procedur), wykorzystywane odczynniki (te wysokiej jakości są droższe, ale zapewniają jednoznaczny wynik) oraz certyfikaty i udział w kontrolach zewnętrznych (a przy badaniach ojcostwa – ważna jest akredytacja PCA).
Tak naprawdę testy DNA nie są tak drogie, jak wydaje się wielu osobom – są przystępne cenowo i dostępne właściwie dla każdego.
zdjęcie: geralt/pixabay.com
Brak komentarzy, bądź pierwszy!