Anonimowe badania ojcostwa – za i przeciw
 

Anonimowe badania ojcostwa – za i przeciw

Ustalenie ojcostwa to prosta sprawa
Wielu mężczyzn myśląc o wykonaniu testu na ojcostwo chce zachować pełną dyskrecję i anonimowość. Jest to jak najbardziej zrozumiałe. Nic więc dziwnego, że laboratoria genetyczne w swojej ofercie coraz częściej posiadają właśnie anonimowe badania ojcostwa. Czy taki test jest jednak wartościowy?
 .
Sam wynik anonimowego badania ojcostwa, jeśli tylko test został właściwie przeprowadzony nie powinien budzić wątpliwości. Problemem może jednak być forma jego przekazania. Brak jakichkolwiek danych osobowych – chociażby takich jak imię i nazwisko ojca czy dziecka – powoduje, że dokument ten nie stanowi tak naprawdę żadnego dowodu. 
 .
W przypadku, gdy ojciec uzyskuje np. wynik wykluczający musi powtórnie wykonać badanie DNA, jeśli chce uzyskać dokument, który będzie mógł pokazać czy to matce dziecka czy to prokuraturze. Rezultat, na którym widnieją dane w postaci „ojciec” i „dziecko”  nie jest wiarygodnym dowodem nawet dla partnera czy partnerki.

Dyskretny test z danymi osobowymi 

Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest dyskretny test z danymi osobowymi. W tym przypadku laboratorium oferuje zachowanie pełnej poufności, ale na wyniku badania pojawiają się dane osobowe ojca czy dziecka. Nie trzeba ich potwierdzać dokumentem tożsamości. Wystarczy wpisać je w odpowiedni formularz zlecenia badania na ojcostwo. Taki wynik na pewno wygląda bardziej wiarygodnie i dla matki czy ojca i dla prokuratury. W przypadku wszczęcia postępowania sądowego i tak prawdopodobnie badanie zostanie powtórzone z zachowaniem pełnej procedury sądowej, ale jest przynajmniej większa szansa, że prokuratura uzna go jako dowód wstępny w sprawie.
Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA