Jeśli mężczyzna chce pozbyć się wszelkich podejrzeń odnośnie swojego ojcostwa, może to zrobić w następujący sposób – wykonując test na ojcostwo. Nie ma dziś lepszej metody pozwalającej sprawdzić pokrewieństwo między osobami niż analiza materiału genetycznego. Dotyczy to nie tylko ojcostwa, ale również relacji między innymi członkami rodziny.
Testy na ojcostwo z krwi, wymazów policzkowych, mikrośladów
Aby wątpiący we własne rodzicielstwo mężczyzna mógł dowiedzieć się czy wychowuje swoje dziecko wystarczy, że kupi w aptece lub zamówi telefonicznie zestaw testowy, pobierze patyczkiem wymaz z wnętrza policzka od siebie i dziecka, a potem wyśle na adres placówki, której zlecił badanie ojcostwa. Nie musi nawet ruszać się z domu. Jeśli nie chce narażać dziecka na stres związany z pobraniem próbek, to do badania może wykorzystać jakąś rzecz, z którą dziecko miało wcześniej kontakt, np. szczoteczkę do zębów, gumę do żucia, gryzak czy smoczek. Oczywiście takich przedmiotów, możliwych do wykorzystania w teście na ojcostwo będzie dużo, dużo więcej. Niektóre z nich są naprawdę bardzo nietypowe. Za próbkę do analizy może np. posłużyć widelec, łyżka, albo puszka po napoju. Laboratoria badają też włosy, plamy krwi zachowane na różnych nawierzchniach, maszynki do golenia, niedopałki papierosów, patyczki z woskowiną uszną, zużyte chusteczki higieniczne czy bieliznę. Najbardziej wprawione laboratoria decydują się nawet na analizę przedmiotów, które przeleżały gdzieś zapomniane przez kilkadziesiąt lat.
Polecamy: Test na ojcostwo – prywatny czy sądowy
Mam ciemne włosy a syn jest blondynem – czy zrobić test na ojcostwo?
Gdy mężczyzna jest brunetem, a dziecko ma włosy koloru blond, to nie można jeszcze wykluczyć biologicznego pokrewieństwa między nimi. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w genetyce i sposobie, w jaki człowiek dziedziczy cechy po swoich rodzicach.
W przypadku dziedziczenia niektórych cech wyróżniamy dwa rodzaje genów: dominujące oraz recesywne. Te pierwsze decydują o ciemnej barwie włosów, oczu i skóry. Drugie natomiast o ich jasnym kolorze. A co się stanie jeśli człowiek będzie posiadać kombinację obu tych genów? Wtedy gen dominujący, jako silniejszy, wyprze słabszy gen recesywny. Efektem będą ciemne oczy, włosy lub karnacja. Cechy te ujawnią się nawet wtedy, gdy geny, które o nich zadecydują wystąpią w pojedynkę. Jak to się zatem dzieje, że niektórzy ludzie mają jasne włosy i niebieskie oczy? Ich rodzice przekazali im najpewniej dwa geny recesywne, gdyż ujawniają się one w wyglądzie zewnętrznym tylko wtedy, gdy występują parami.
Nawet jeśli matka i ojciec byliby brunetami o brązowych oczach, to istnieje szansa, że ich wspólne dziecko będzie niebieskookim blondynem, w związku z czym sugerowanie się tylko fizycznym podobieństwem nie wystarczy, aby móc jednoznacznie określić ojcostwo. Jedynym narzędziem, który na to pozwala jest właśnie test DNA.
Czy to dziecko faktycznie jest moim wnukiem? Testy DNA na pokrewieństwo
Oprócz testów na ojcostwo laboratoria wykonują również badania pokrewieństwa. Ich celem jest ustalenie czy wybranych członków rodziny łączą biologiczne więzi. W ten sposób można np. sprawdzić czy dwie kobiety mają tego samego ojca, albo czy dwaj mężczyźni są braćmi. Na takie badania nierzadko decydują się również dziadkowie, którzy planują przepisać spadek swoim wnukom, ale zanim to zrobią chcą mieć jeszcze pewność, że rzeczywiście są z nimi spokrewnieni.
Źródło zdjęcia: pixabay.com
Popularne artykuły:
Brak komentarzy, bądź pierwszy!