Amplifikacja DNA – czemu służy ten proces w badaniach DNA?

amplifikacja DNA

Analiza wykonywana w testach na ojcostwo i pokrewieństwo składa się z kilku etapów. Każdy z nich ma na celu zwiększenie dokładności analizy, dzięki czemu nasi pacjenci mogą cieszyć się wiarygodnymi wynikami. Jednym z owych etapów jest amplifikacja DNA. Zobacz, co ma ona na celu!

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Amplifikacja DNA – o co w niej chodzi?

▶ Jak przeprowadza się amplifikację DNA?

Amplifikacja DNA – o co w niej chodzi?

Amplifikacja DNA 🧬 inaczej nazywana jest reakcją PCR (ang. polymerase chain reaction). Jest to metoda powielania otrzymanych fragmentów DNA. W przekazanej do analizy próbce 🧪 jest ich o wiele za mało, aby można było przeprowadzić wiarygodne badanie. Amplifikacja DNA pozwala jednak na otrzymanie nawet milionów kopii 🆙 nawet z niewielkiej ilości DNA. Wykonuje się ją w urządzeniu zwanym termocyklerem.

Jak przeprowadza się amplifikację DNA?

Amplifikację DNA rozpoczyna się od umieszczenia próbek w specjalnej komorze laminarnej. Zabezpiecza ona nasze DNA przed zanieczyszczeniem 🛡. Do próbki dodawana jest także specjalna mieszanina reakcyjna. Jest ona przygotowywana przez laboratorium z wolnych nukleotydów, wody oraz bufora. Stwarza ona idealne warunki do przeprowadzenia amplifikacji DNA i powielenia 🔄 materiału genetycznego 🧬.

Przygotowana próbka trafia następnie do termocyklera, gdzie jest podgrzewana 🔥🔥 do temperatury 96°C.  W takich warunkach podwójna helisa DNA zaczyna rozchodzić się na dwie osobne nici. Następnie rozpoczyna się proces hybrydyzacji, czyli przyłączenia pewnych elementów (starterów), dzięki którym może rozpocząć się odbudowywanie sąsiedniej nici DNA. Hybrydyzacja dokonuje się w temperaturze 59°C 🌡. Po jej zakończeniu rozpoczyna się kolejny etap – elongacja. W jej trakcie temperaturę podnosi się do 72°C 🌡, dzięki czemu nić DNA ulega wydłużeniu. Całą procedurę powtarza się mniej więcej 30 razy, aby uzyskać potrzebną ilość DNA.

Po zakończeniu amplifikacji rozpoczęte mogą zostać kolejne etapy badania DNA. Następnie rozpoczyna się rozdział elektroforetyczny, dzięki któremu tworzy się profil genetyczny pacjenta. Kolejnym etapem jest już analiza statystyczna, w trakcie której ojcostwo zostaje potwierdzone lub wykluczone.

Źródła:

  1. https://www.geneticus.pl/laboratorium-dna/metoda-badania-ojcostwa/#amplifikacja

To również może Cię zainteresować: Badania DNA na ojcostwo – na czym polegają i do czego służą?

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA