Chociaż wydawać by się mogło, że macierzyństwo jest zawsze pewne, to jednak zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebny jest test genetyczny, który potwierdzi pokrewieństwo pomiędzy matką a dzieckiem. Wtedy z pomocą przychodzą nam badania DNA.
.
Kiedy badamy macierzyństwo?
Jak wygląda badanie
Z technicznego punktu widzenia test na ojcostwo i macierzyństwo niczym się nie różnią. Do badania pobiera się wymaz z wewnętrznej strony policzka tym razem jednak od dziecka oraz domniemanej matki. Jest to bezbolesne i nieinwazyjne. Z powodzeniem taki wymaz pobiera się już od kilkudniowych niemowlaków. Do pobrania wymazu służy specjalny zestaw testowy. Laboratorium wysyła go pocztą na wskazany adres lub też można go nabyć w aptekach. Znajdują się w nim m.in. sterylne wymazówki oraz formularz zlecenia badania. Po pobraniu próbek odsyła się je w zaadresowanej kopercie zwrotnej.
.
Gdy nie można pobrać wymazów…
Zdarza się, że nie można pobrać standardowych próbek w postaci wymazów z policzka. W tej sytuacji do badania można wykorzystać próbki niestandardowe tj. patyczki higieniczne do czyszczenia uszu, guma do żucia, szczoteczka do zębów lub chusteczka z wydzieliną z nosa. Należy jednak pamiętać, że są to materiały niestandardowe i z natury niesterylne. W związku z tym powinno się je wykorzystywać dopiero wówczas, gdy nie można pobrać wymazów z policzka.
.
Skuteczność i pewność wyniku
Badanie macierzyństwa wykonywane jest metodą genetyczną. W związku z tym uzyskany wynik odznacza się bardzo dużą pewnością – powyżej 99.9% przy potwierdzeniu macierzyństwa oraz 100% przy jego wykluczeniu. Jest to więc czułość analogiczna do nowoczesnych testów na ojcostwo.
Zobacz też:
Autor: testynaojcostwo.pl Data publikacji: , Data aktualizacji:
Brak komentarzy, bądź pierwszy!