Czym są mikroślady?

czym są mikroślady

Mikroślady (inaczej próbki dyskretne) to pojęcie, które jest często używane w kontekście badań DNA, m.in. testów na ojcostwo. Analiza takich próbek może dostarczyć cennych informacji odnośnie do pokrewieństwa badanych osób. Czym są mikroślady? 

Tego dowiesz się z artykułu:

Czym są mikroślady?

Mikroślady, inaczej próbki dyskretne, to próbki (choćby i najmniejsze) zawierające materiał genetyczny danej osoby. Korzysta się z nich najczęściej do wykonania badania DNA pod kątem pokrewieństwa badanych osób.

Pojęcie mikroślad może być także niezwiązane z DNA – w kryminalistyce za mikroślady uznaje się np. włókna tkanin pochodzących z ubrań osób, które są podejrzewane o popełnienie przestępstwa.

Jakie próbki dyskretne można wykorzystać do analizy DNA?

Do mikrośladów nie zaliczamy wymazu z policzka. Próbki dyskretne, z których można wyizolować DNA, to przedmioty codziennego użytku (np. chusteczka higieniczna, puszka po napoju lub szczoteczka do włosów). Do mikrośladów zaliczamy także resztki jedzenia (np. gumę do żucia lub nadgryzione ciastko), plamy krwi (na plastrze lub podpasce), a także włosy z cebulkami oraz wiele innych przedmiotów.

To może Cię zainteresować: DNA z włosa i innych nietypowych próbek

Czy wynik analizy DNA z mikrośladów jest pewny?

Fragmenty DNA w naszym ciele są takie same, niezależnie od komórki czy tkanki. Jeśli więc wykonamy analizę mikrośladów w wiarygodnym laboratorium, wynik takiego testu ojcostwa będzie pewny. Bez względu na to, czy próbkę stanowiła plama krwi czy używana szczoteczka do zębów.

Jak zabezpieczyć próbki dyskretne?

Przed wysłaniem do analizy próbki dyskretne należy odpowiednio zapakować. Nie należy dotykać ich gołymi rękami, najlepiej robić to przez papierowy ręcznik lub chusteczkę.

Każdy mikroślad powinien zostać włożony oddzielnie do czystej papierowej koperty. Woreczki foliowe nie nadają się do tego, by zabezpieczać w nich próbki dyskretne do badań DNA – próbka mogłaby zacząć pleśnieć.

Przed zleceniem badania DNA należy się upewnić, że laboratorium oferuje gwarancję na próbki. Dzięki temu jeśli próbka DNA okaże się zbyt mała lub zanieczyszczona, będzie można przesłać do laboratorium nowy mikroślad, bez żadnych dodatkowych opłat.

Ciekawy artykuł: Jak zabezpieczyć włosy do badania DNA?

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA