Jak zabezpieczyć włosy do badania DNA?

czy włosy nadają się do badania dna

Ludzkie włosy wraz z cebulkami zawierają materiał genetyczny, który można analizować, np. pod kątem pokrewieństwa dwóch lub więcej osób osób. Jak zabezpieczyć takie mikroślady? Jakie jeszcze inne próbki mogą być pomocne w teście ojcostwa i pokrewieństwa?

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy włosy nadają się do badania DNA?

O ile same włosy są martwe i nie można z nich pozyskać materiału genetycznego, o tyle w cebulkach naszych włosów znajduje się bardzo dużo DNA, które można wyizolować, a następnie przebadać w warunkach laboratoryjnych. Przed wysłaniem próbki do badań pokrewieństwa lub ojcostwa należy jednak odpowiednio zabezpieczyć próbkę.

To może Cię zainteresować: DNA z włosa i innych nietypowych próbek

Jak zabezpieczyć włosy do badania DNA?

Aby można było wyizolować z włosów DNA do badań genetycznych, nie mogą one być obcięte. Do analizy nadają się jedynie włosy z widocznymi cebulkami, należy więc je wyrwać lub pobrać ze szczotki lub grzebienia.

Przed zebraniem próbki należy założyć jednorazowe rękawiczki. Mikroślad można pobrać także przez papierowy ręcznik, chusteczkę czy woreczek – ważne, by nie dotykać go gołymi rękami.

Aby można było wyizolować DNA, wystarczy 5 sztuk włosów z cebulkami. Można je poznać po tym, że będą miały małe kuleczki na końcach.

Po pobraniu włosów należy je spakować do czystej papierowej koperty, a następnie odpowiednio opisać. Można w tym celu skorzystać z danych osobowych lub, jeśli badanie jest anonimowe, napisać na kopertach po prostu „dziecko”, „domniemany ojciec”.

Jakie próbki nadają się do badania DNA?

Poza włosami z widocznymi cebulkami w badaniach DNA pokrewieństwa można wykorzystać także inne mikroślady. Do laboratorium można wysłać odpowiednio zabezpieczone:

  • przedmioty osobiste codziennego użytku (np. szczoteczka do zębów lub maszynka do golenia czy smoczek),
  • nietypowe próbki (puszka po napoju, niedopałek papierosa, nadgryzione ciastko lub guma do żucia).

Każda z takich próbek jest tak samo pewna, ponieważ nasz materiał genetyczny jest identyczny bez względu na to, skąd go pobraliśmy.

Poczytaj więcej: Z czego można pobrać DNA?

5/5 - (4 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA