Dlaczego zlecamy testy na ojcostwo? Najczęstsze powody

dlaczego zlecamy testy na ojcostwo, powody zlecania testów na ojcostwo

Jakie są najczęstsze powody zlecania testów na ojcostwo? Czy powody kobiet i mężczyzn różnią się od siebie? Przed zrobieniem badania zastanawia się nad tym wiele osób. Tym bardziej, że często wstydzimy się wykonać test na ojcostwo i odwlekamy tę decyzję w czasie. Niesłusznie! Testy na ojcostwo są coraz popularniejsze, a powody ich wykonywanie – różne. Warto ponadto pamiętać, że wątpliwości co do ojcostwa same nie znikną, a będą narastać. Wynik testu na ojcostwo pozwala szybko się ich pozbyć i podjąć odpowiednie decyzje.

Tego dowiesz się z artykułu:

Dlaczego mężczyźni zlecają testy na ojcostwo? 6 najczęstszych powodów

  1. Wątpliwości co do ojcostwa

Związane najczęściej z pojawieniem się plotek w rodzinie, podejrzeniem zdrady czy słowami wykrzyczanymi przez partnerkę podczas kłótni. Zdarza się ponadto, że dziecko nie jest podobne do ojca lub nie zgadza się grupa krwi.

  1. Niesłusznie płacone alimenty

Wielu mężczyzn ma podejrzenie, że płaci alimenty na nie swoje dziecko. Chociaż nie można uzyskać zwrotu zapłaconych już środków, można uniknąć płacenia kolejnych. Wynik badania może być dowodem dla prokuratury, że warto rozpocząć sprawę o zaprzestanie płacenia alimentów.

Ciekawy artykuł: Jak nie płacić alimentów bezpodstawnie?

  1. Chęć upewnienia się przed uznaniem ojcostwa w USC

Uznanie ojcostwa to decyzja na całe życie, więc musi być przemyślana. Zamiast uznać dziecko pod wpływem emocji czy by ratować związek, coraz większa liczba mężczyzn po prostu wykonuje badanie DNA i podejmuje decyzję na podstawie wyniku.

  1. Potrzeba uzyskania dowodu dla prokuratora (gdy minął termin zaprzeczenia ojcostwa)

Terminy na zaprzeczenie ojcostwa są ograniczone ustawowo – z tego powodu bardzo często zdarza się, że wniosek musi zostać złożony przez prokuratora. Aby rozpocząć sprawę, potrzebuje on jednak dowodu, że dany mężczyzna rzeczywiście nie jest ojcem danego dziecka. Najlepszym dowodem jest właśnie wynik badania na ojcostwo.

  1. Chęć upewnienia się, że partnerka jest w ciąży z nim

Testy na ojcostwo można zrobić nawet w ciąży, z czego korzysta coraz więcej osób. To pozwala uzyskać pewność już na tym etapie.

  1. Pojawienie się dziecka po latach

Chociaż nie są to częste sytuacje, zdarzają się – do mężczyzny zgłasza się kobieta z dzieckiem, twierdząc, że pochodzi ono od niego! Czy rzeczywiście jest owocem tego krótkiego romansu?

Dlaczego kobiety zlecają testy na ojcostwo? 5 najczęstszych powodów

  1. Chęć udowodnienia partnerowi, że to jego dziecko

Wynik testu na ojcostwo jednoznacznie wskazuje, czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem danego dziecka.

  1. Chęć uzyskania pomocy finansowej od ojca dziecka

Wynik testu na ojcostwo wielu mężczyznom pozwala dobrowolnie podjąć się pomocy finansowej.

  1. Chęć upewnienia się w ciąży, że partner jest ojcem

Badania w ciąży dają tak samo pewny wynik jak te po narodzinach, więc jeszcze na tym etapie pozwalają odetchnąć z ulgą i cieszyć się ciążą.

  1. Podejrzenie podmiany dzieci w szpitalu

Lub nieprawidłowe zapłodnienie podczas in vitro. Niektóre kobiety robią w tej sytuacji badania macierzyństwa.

  1. Podejrzenie synowej o zdradę

Taki powód mają babcie – matki domniemanych ojców, które nie chcą, żeby ich synowie płacili niesłusznie alimenty czy angażowali się w jakikolwiek inny sposób.

Jakie są inne powody zlecania testów na ojcostwo?

  1. Potrzeba uzyskania dowodu do sprawy sądowej

Najczęściej są to sprawy o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa. Co ważne: stawienie się na rozprawę już z gotowym wynikiem badania DNA często pozwala skrócić postępowanie oraz oszczędzić nerwy i pieniądze. Często zdarza się, że sprawa zostaje rozstrzygnięta już na pierwszej rozprawie.

  1. Dziecko innego partnera urodzone w trakcie trwania małżeństwa lub do 300 dni od rozwodu

W Polsce istnieje prawo tzw. domniemania ojcostwa. Jeśli dziecko przyjdzie na świat w małżeństwie lub do 300 dni od jego ustania bądź unieważnienia – ojcem prawnym zawsze będzie (były) mąż matki. Aby biologiczny ojciec stał się ojcem prawnym, konieczne jest podjęcie dalszych kroków.

Poczytaj więcej: Jakie jest nazwisko dziecka urodzonego po rozwodzie?


zdjęcie: vitalinka/123rf.com

5/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA