Cz test na ojcostwo można wykonać w szpitalu - testynaojcostwo.pl
 

Czy test na ojcostwo można wykonać w szpitalu?

czy test na ojcostwo można wykonać w szpitalu, czy test na ojcostwo można zrobić w szpitalu

Osoby zainteresowane wykonaniem testu na ojcostwo zapewne zastanawiały się czy badania tego typu dostępne są wszędzie i czy można je wykonać w szpitalu? Odpowiedź brzmi nie. Placówkami realizującymi tego rodzaju testy są laboratoria genetyczne oraz Zakłady Medycyny Sądowej. Jak wygląda procedura badania w tych ośrodkach?

Test na ojcostwo w prywatnym laboratorium genetycznym

Większość działających na polskim rynku laboratoriów genetycznych posiada w swojej ofercie zarówno prywatne, jak i sądowe testy na ojcostwo, które wykonują na zlecenie osób prywatnych, sądów, prokuratury czy policji. Charakteryzują się one tak samo wysokim wskaźnikiem skuteczności – laboratorium nie rozdziela badań na te, który przyszły od osób indywidualnych a na te od instytucji państwowych. Analiza materiału genetycznego również wygląda identycznie. Jedyną różnicę stanowi proces pobrania próbek do badania.

Prywatny test na ojcostwo

Prywatny test na ojcostwo można wykonać w domu lub udać się na pobranie materiału DNA do placówki. Do przeprowadzenia testu wystarczą w tym przypadku próbki uzyskane od domniemanego ojca oraz dziecka, co oznacza, że nie ma konieczności włączenia materiału od matki. Źródłem materiału genetycznego mogą być tutaj wymazy pobrane z wewnętrznej strony policzka oraz tzw. mikroślady (włosy, szczoteczka do zębów, maszynka do golenia oraz inne przedmioty należące do badanej osoby).

czy test na ojcostwo można wykonać w szpitalu, czy test na ojcostwo można zrobić w szpitalu

Sądowy test na ojcostwo

Procedura pobrania materiału w przypadku sądowego testu na ojcostwo jest nieco bardziej sformalizowana. Badania sądowego nie można wykonać samodzielnie w domu. Próbki pobiera wyłącznie uprawniona do tego osoba, a z całego zdarzenia spisywany jest protokół. Realizacja testu wymaga uczestnictwa trzech osób: dziecka, domniemanego ojca oraz matki. Wymaz z policzka stanowi jedyne źródło materiału genetycznego. W sądowym teście na ojcostwo nie wykorzystuje się więc wspomnianych mikrośladów, a to z uwagi na brak możliwości weryfikacji pochodzenia badanych przedmiotów. Bezwzględnym wymogiem jest również potwierdzenie tożsamości wszystkich uczestników. Główną zaletą testu sądowego jest możliwość wykorzystania uzyskanych wyników jako pełnowartościowego dowodu w sądzie (np. w przypadku spraw o alimenty). Prywatny test na ojcostwo pozbawia nas takiej możliwości.

Test na ojcostwo w Zakładzie Medycyny Sądowej

W większości przypadków Zakłady Medycyny Sądowej funkcjonują w ramach istniejących w naszym kraju uniwersytetów medycznych. Przykładem takiej placówki może być Zakład Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Warszawie czy Katedra i Zakład Medycyny Sądowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jednostki te wykonują badania na zlecenie sądów, prokuratury, policji, a także osób prywatnych. Do realizacji testów na ojcostwo wykorzystują one takie same procedury jak laboratoria genetyczne, a rezultat analizy jest równie pewny i jednoznaczny.


 


Zobacz też:

 

 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA