11 sposobów na umilenie dziecku jazdy samochodem
 

11 sposobów na umilenie dziecku jazdy samochodem

11 sposobów na umilenie dziecku jazdy samochodem, jak umilić dziecku jazdę samochodem

Długa podróż samochodem bywa naprawdę męcząca – szczególnie gdy dziecko płacze, marudzi i po prostu jest znudzone. Warto urozmaicić maluchowi drogę, dzięki czemu wspólna jazda samochodem będzie o wiele przyjemniejsza. Poznaj najlepsze sposoby na umilenie dziecku czasu w samochodzie!

1. Ulubiona zabawka dziecka

Maluch na pewno lepiej zniesie nawet długą podróż, gdy będzie towarzyszyć mu ulubiona zabawka czy przedmiot – lalka, miś, autko, poduszeczka czy książeczka. Dzieci często są do tych przedmiotów po prostu przywiązane i lepiej czują się z myślą, że mogą zabrać ze sobą „kawałek domu”

2. Coś nowego

Drobna zabawka czy książeczka na pewno zajmie dziecko na długo i pozwoli zapomnieć o nudzie, jeśli wręczysz mu ją zaraz po wejściu do samochodu. Nie musisz kupować nowej zabawki za każdym razem, kiedy wyruszacie w podróż autem – czasami dziecko ma takie przedmioty, które zostały kiedyś schowane głęboko w pokoju i czekają na odkrycie na nowo!

Zobacz też: Jak dbać o związek, mając dzieci?

3. Kreatywne gry i zabawki specjalnie do auta

Na rynku dostępne są ciekawe gry przeznaczone specjalnie do samochodu – na magnes czy rzepy i bez małych elementów, które mogłyby się zgubić. Często zapakowane są też w kompaktowe pudełka lub walizki, dzięki którym ich przewiezienie jest jeszcze prostsze.

4. Piosenki lub bajki do słuchania

Wspólne śpiewanie to doskonały pomysł na spędzenie czasu w aucie. Zabierz więc płytę z ulubioną muzyką dziecka, dzięki której na chwilę zapomni o nudnej jeździe samochodem. Możesz wziąć też audiobooki –bajki do słuchania rozwiną wyobraźnię dziecka.

5. Książki i książeczki

Zależnie od wieku Twojego dziecka może ono czytać samo lub słuchać czytania jednego z rodziców czy rodzeństwa. Jazda samochodem jest świetną okazją do poznania nowych historii lub przypomnienia sobie tych ulubionych.

Warto przeczytać: Dlaczego bycie ojcem to powód do dumy? 5 najważniejszych powodów

6. Po prostu… rozmowa

To jeden z prostszych, przyjemniejszych i darmowych sposobów na wspólne spędzenie czasu. Być może na co dzień dużo pracujesz i nie wiesz, co dzieje się u Twojego dziecka? Długa podróż samochodem jest więc wspaniałą okazją, żeby nadrobić zaległości

7. Gry słowne

Jest ich naprawdę cała masa! Mogą to być skojarzenia, wyraz na ostatnią literę czy rymowanki. Tego typu gry są nie tylko świetną rozrywką, ale też rozwijają wiele umiejętności: od językowych, przez kreatywność aż po umiejętność współzawodnictwa

8. Przekąski

Podróż autem to doskonały moment na przygotowanie ciekawych przekąsek – jeszcze przed wyjazdem możecie zrobić to razem z dzieckiem, by miało czynny udział w przygotowaniach. Najlepiej, by były zdrowe i kolorowe, np. wycięte z arbuza gwiazdki, kanapki z dużą ilością warzyw, domowe muffinki z owocami czy małe marchewki.

Ciekawy artykuł: Jak mówić, aby dziecko nas słuchało? 

9. Przerwa w ciekawym miejscu

Krótki postój przyda się wszystkim podróżnikom – zarówno kierowcy, jak i znudzonemu dziecku. Najlepiej zatrzymać się np. w pobliżu lasu (w takich miejscach często ustawione są specjalne stoły, przy których można zjeść posiłek, a dziecko może też trochę pobiegać), rzeki/jeziora czy lotniska (gdzie możecie oglądać startujące czy lądujące samoloty).

10. Obserwacja tego, co znajduje się za oknem

W trakcie drogi dziecko często widzi takie elementy, jakich nie widuje na co dzień. To doskonała okazja, żeby skupić się na mijanych zwierzętach czy krajobrazie. W aucie możecie zorganizować też konkursy związane z tym, co widzicie za oknem. Może to być np. liczenie różnego rodzaju elementów (m.in. krów, niebieskich samochodów czy bocianów).

11. Oglądanie bajki czy filmu

Chociaż lepiej zapełnić dziecku czas bez telefonu czy tabletu, gdy jest już mocno znudzone i nie ma ochoty na gry, sprawdzi się włączenie bajki lub filmu. Urządzenie elektroniczne można przymocować do samochodowego uchwytu.



 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA