Jak mówić, aby dziecko nas słuchało? Testynaojcostwo.pl
 

Jak mówić, aby dziecko nas słuchało?

jak mówić aby dziecko nas słuchało, co robić żeby dziecko nas słuchało

Setny raz powtarzasz dziecku, aby umyło ręce, bo zaraz będzie kolacja? Na Twoją kolejną już prośbę o posprzątanie pokoju maluch nawet nie reaguje? Tak to już jest, że dzieci lubią robić nam na przekór. Jednak nie w każdym przypadku nieposłuszeństwo będzie spowodowane złymi intencjami.

Niekiedy to my – rodzice  – mówimy do naszych pociech w sposób zawiły i niezrozumiały. Jak to zmienić. Oto kilka praktycznych porad.

Spójrz na świat oczami dziecka

Postaraj się na chwilę wejść w jego skórę. Pamiętaj, że z perspektywy dorosłej osoby świat wygląda zupełnie inaczej, niż z perspektywy kilkulatka, który dopiero zbiera życiowe doświadczenia i uczy się nawiązywania relacji z otoczeniem. Gdy sobie to uświadomisz, być może łatwiej będzie Ci komunikować się ze swoją pociechą.

Upewnij się, że dziecko usłyszało co powiedziałeś

Pochłonięte zabawą lub oglądaniem kreskówki w telewizji może zwyczajnie Cię nie usłyszeć, bo będzie skupione na czymś innym. Staraj się więc zwracać bezpośrednio do niego, mówić głośno i wyraźnie, utrzymując z nim kontakt wzrokowy i upewniając się, że dziecko zarejestrowało Twój komunikat.

Przeczytaj również: Jak odciągnąć dziecko od komputera?

Mów prostym językiem

Jeśli będziesz używał zbyt rozbudowanych i skomplikowanych zdań, to możesz być pewny, że dziecko nie zrozumie połowy tego, co tak usilnie próbujesz mu przekazać. Zdania powinny być przede wszystkim krótkie: „Umyj zęby, proszę”, „włóż buciki”, „przebierz się w piżamę” – są to proste komunikaty, które mają największą szansę trafić do naszego dziecka.

Mów stanowczym głosem

Ton głosu ma w komunikacji z dzieckiem ogromne znaczenie. Maluch nie powinien w nim usłyszeć zawahania czy nieśmiałości. Jeśli powiesz: „A może zebrałbyś teraz zabawki z podłogi, co Piotrusiu?”, to dajesz mu możliwość wyboru. Dziecko nie potraktuje Twojego komunikatu jako rzeczywistej prośby o posprzątanie pokoju, lecz jako zwykłe pytanie, na które może przecież odpowiedzieć „tak” lub „nie”.

Nie warto też wdawać się z dzieckiem w zbytnie dyskusję. Wytłumacz mu w kilku słowach, dlaczego ma zrobić to, czy tamto i na tym zakończ. Maluch musi wiedzieć, że w domu panują pewne zasady, którym musi się podporządkować i już! Możesz np. powiedzieć:  „Nie jedź tyle słodyczy, bo rozboli Cię brzuch”, „Nie bij kolegi, bo to go boli”.

Warto przeczytać: Jak nauczyć dziecko sprzątać po sobie?

Nie wymagaj, aby dziecko wykonało Twoje polecenie od razu

Nikt nie lubi, kiedy przerywa mu się wykonywaną czynność – Twoje dziecko również. Dlatego dobrze poinformować wcześniej malucha, że za chwilę będzie robić coś innego. Możesz np. powiedzieć: „Za 5 minut będziemy jeść śniadanie”, „Gdy przeczytamy książeczkę, idziemy spać”.

Nie krzycz i nie zakazuj

Krzykiem niczego nie osiągniesz, podobnie jak ciągłymi zakazami. Jako rodzice mamy tendencję do mówienia dzieciom: „Nie ruszaj”, „Nie wolno”,„Nie dotykaj tego”, „nie wchodź tam”. Gdy dziecko będzie co chwilę słyszeć słowo „nie”, w końcu się do niego przyzwyczai i nie będzie ono robiło na nim żadnego wrażenia.



5/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA