Ciemne strony rodzicielstwa - 4 największe trudności
 

Ciemne strony rodzicielstwa – 4 największe trudności

Chociaż bycie tatą to jedna z piękniejszych ról i źródło ciągłej radości, musisz przygotować się też na kłopoty. Uśmiech dziecka wynagrodzi nawet największe trudności, jednak najpierw musisz się z nimi zmierzyć. Poznaj zatem ciemne strony rodzicielstwa!

1. Ogromna odpowiedzialność

Twoje dziecko jest od Ciebie całkowicie zależne – polega więc na Tobie w każdej kwestii. Od bycia tatą nie możesz „wziąć urlopu”, a każdy dzień jest zupełnie nowym wyzwaniem. Masz niepowtarzalną okazję ukształtować człowieka, jednak jest to zadanie niezwykle trudne.

Każdy, nawet najmniejszy, błąd w wychowaniu może się przecież odbić na przyszłości dziecka i na Waszych relacjach. Pamiętaj o tym, ale polegaj też na swojej intuicji.

2. Strach i obawy na każdym kroku

O zdrowie, życie, przyszłość… Kiedy dziecko jest malutkie, możesz bez przerwy go doglądać, jednak wraz z wiekiem spędzacie ze sobą coraz mniej czasu, a Twój wpływ na jego zachowanie jest coraz mniejszy…

Niestety obaw nie da się wyeliminować, ten strach trzeba po prostu oswoić. Będzie z Tobą zawsze, jednak nie daj mu sobą zawładnąć. Pamiętaj, że będziesz martwił się o dziecko nawet za 50 lat – nie dokładaj sobie aż tyle nerwów.

Warto przeczytać: 11 sposobów na umilenie dziecku jazdy samochodem

3. Dostosowanie życia „pod dziecko”

Wieczorne wyjście do baru bez angażowania do tego babci czy opiekunki, wylegiwanie się w łóżku do południa czy spontaniczny wypad za miasto – przy małym dziecku są to sprawy właściwie niemożliwe.

Gdy maluch pojawia się na świecie, to on jest na pierwszym miejscu, więc musisz dbać przede wszystkim o jego potrzeby. To wcale nie oznacza, że nie możecie ciekawie spędzać czasu. Wręcz przeciwnie! Otwierają się przed Tobą nowe możliwości.

Ciekawy artykuł: Jak dbać o związek, mając dzieci?

4. Brak czasu… na wszystko

Nowy członek rodziny to nowe obowiązki – które wymagają naprawdę dużo czasu. Przygotuj się więc na deficyt snu, częste picie wystygłej już kawy czy rezygnację z wieczornego meczu na rzecz usypiania malucha.

Przy odrobinie organizacji na pewno znajdziesz chwilę dla siebie, ale czy będziesz spędzał ją tak, jak wcześniej? Jedno jest pewne – posiadanie dziecka to dobra weryfikacja tego, co naprawdę ważne! 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA