Ból brzucha – może być objawem trwałej nietolerancji glutenu (celiakii).
 

Ból brzucha – może być spowodowany trwałą nietolerancją glutenu (celiakią)

ból brzucha

Odczuwasz ciągły ból brzucha? Przyczyną Twoich dolegliwości może być celiakia (trwała nietolerancja glutenu). Na chorobę tę cierpi 400 000 osób w naszym kraju, jednak świadomych swojego stanu zdrowia jest zaledwie 5% z nich. Szybkie zdiagnozowanie celiakii jest kluczowe, ponieważ choroba ta wiąże się nie tylko z przykrymi objawami, ale również z wyższym ryzykiem wystąpienia nowotworu.

Ból brzucha przy celiakii – co go powoduje?

Celiakia jest chorobą zapisaną w genach i trwającą przez całe życie. Polega na nietolerancji glutenu, czyli białka zawartego w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie. Spożywanie tego składnika przez osobę chorą na celiakię zaburza przyswajanie składników odżywczych w jelitach. Dlaczego?

Gluten działa w tym przypadku jak trucizna. Powoduje, że organizm chorego wytwarza przeciwciała, które niszczą znajdujące się w jelicie cienkim kosmki jelitowe. Są to mikroskopijnych rozmiarów wypustki, odpowiedzialne za przyswajanie składników odżywczych z pokarmu. Im jest ich mniej, tym większe niedobory pokarmowe. To wszystko – uszkodzenie błony śluzowej jelita oraz brak witamin i minerałów w organizmie – wywołuje u chorego bardzo nieprzyjemne dolegliwości – w tym ból brzucha, wzdęcia, biegunki, zaparcia czy wymioty.

Warto jednak pamiętać, że problemy gastryczne dotyczą tylko 10% chorych – głównie dzieci i kobiet w ciąży. U pozostałych celiakia objawia się w zupełnie inny sposób. Nie występuje u nich wspomniany ból brzucha, a np. bóle kości, stawów, depresja, zmęczenie,  zaburzenia płodności czy niskie libido. Są to objawy mało charakterystyczne, mogące pojawić się przy wielu innych schorzeniach. Właśnie dlatego diagnostyka celiakii nie należy do łatwych.

Jak zatem możesz dowiedzieć się, czy ból brzucha jest u Ciebie spowodowany celiakią, a nie np. zespołem jelita drażliwego? Istnieje na to sposób.  

Podejrzewasz, że ból brzucha jest związany z celiakią? Zrób test genetyczny

Pamiętaj, że na celiakię możesz zachorować tylko wtedy, gdy posiadasz określony układ genów – (HLA-DQ2,2HLA-DQ2,5HLA-DQ8).Badaniem genetycznym da się więc wykluczyć tę chorobę na 100% lub potwierdzić ją z wysokim prawdopodobieństwem. Warto dodać, że celiakia jest chorobą dziedziczną, wynik dostarcza więc informacji istotnych nie tylko dla Ciebie, ale i dla całej Twojej rodziny.

Ponadto, geny są czymś, co nie ulega zmianie. Wynik raz przeprowadzonego badania genetycznego jest zawsze aktualny i testu  trzeba wykonywać ponownie – np. po roku czy dwóch latach.

Ból brzucha złagodzi dieta bezglutenowa

To bardzo ważne, abyś upewnił się, czy przyczyną Twoich dolegliwości jest celiakia. Jeśli okaże się, że tak, będziesz mógł przejść na dietę bezglutenową, dzięki której kosmki jelitowe odbudują się, a ból brzucha i inne objawy trwałej nietolerancji glutenu staną się tylko przykrym wspomnieniem.

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA