Zdrada w ciąży – kto jest ojcem dziecka?

zdrada w ciąży, zdrada w czasie ciąży

Ciąża to nie zawsze szczęśliwa wiadomość. U wielu kobiet zamiast radości wywołuje ona wiele problemów i wątpliwości. Jest to trudne m.in. dla kobiet, które dopuściły się zdrady. Ich głównym zmartwieniem nie jest to, jak poradzą sobie w roli mamy. Zastanawiają się one przede wszystkim nad tym, kto jest ojcem ich dziecka.

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Zdrada w ciąży – kiedy sprawdzić, kto jest ojcem dziecka?

▶ Zdrada w ciąży – jak sprawdzić, który mężczyzna jest ojcem dziecka?

Zdrada w ciąży – kiedy sprawdzić, kto jest ojcem dziecka?

Test na ojcostwo pomoże nam określić, kto jest ojcem dziecka po zdradzie w ciąży 🤰. Z jego wykonaniem możemy, ale nie musimy czekać do porodu. Decydując się na badanie, skorzystać możemy z trzech opcji. Jedną z nich jest wykonanie testu na ojcostwo dopiero po narodzinach dziecka 👶. Kolejną opcją jest poddanie się badaniu jeszcze w ciąży. W takim przypadku mamy do wyboru dwie możliwości – test z krwi 🩸 od 8 tygodnia ciąży lub badanie płynu owodniowego od 15 tygodnia ciąży [1], [2], [3]. Test na ojcostwo można wykonać na samym końcu ciąży, nawet po 30 jej tygodniu 📅.

Kobiety najczęściej dowiadują się o ciąży, gdy są w jej 4-5 tygodniu. Z tego względu, współżyjąc w jednym czasie z dwoma lub większą liczbą mężczyzn 👥 nietrudno o wątpliwości. Jak sprawdzić, który mężczyzna jest ojcem dziecka?

Zdrada w ciąży – jak sprawdzić, który mężczyzna jest ojcem dziecka?

Test na ojcostwo to badanie, którego pacjenci często się obawiają. Nie ma takiej potrzeby. Badania są komfortowe i bezbolesne ✅. Wystarczy tylko zgłosić się do laboratorium i wybrać najlepszą dla nas formę badania:

✳    Test na ojcostwo w ciąży z krwi matki – wykonać go możemy już od 8 tygodnia ciąży. Do badania potrzebna będzie próbka krwi ciężarnej, z której zostanie wyizolowane DNA 🧬 dziecka oraz próbka zawierająca DNA domniemanego ojca. Może być to wymaz z policzka lub bardziej dyskretna próbka, taka jak paznokcie, włosy z cebulkami czy ślady nasienia [1]. Czas oczekiwania na wynik badania wynosi około 15 dni roboczych.

✳    Test na ojcostwo w ciąży z płynu owodniowego – badanie to dostępne jest po 15 tygodniu ciąży. Polega ono na pobraniu niewielkiej próbki płynu owodniowego podczas amniopunkcji. Badanie przeprowadzają jedynie najlepsi specjaliści, a w trakcie pobierania próbki stan dziecka jest ściśle kontrolowany przez badanie USG. Pobrany płyn owodniowy następnie jest porównywany z próbką DNA ojca [2]. Dodatkowo pobranie płynu owodniowego 💉 umożliwia wykonanie badania sprawdzającego stan zdrowia płodu pod kątem podstawowych wad genetycznych.

✳    Test na ojcostwo po narodzinach dziecka – wykonać możemy go już od 2 doby życia dziecka. Do analizy potrzebne będą dwie próbki DNA – od dziecka i domniemanego ojca 🧔. Jako materiał do badań możemy oddać wymazy z policzka lub próbki dyskretne [3].

W każdym przypadku z oddanych do badania próbek wyizolowuje się DNA. Następnie tworzone są profile genetyczne dziecka i domniemanego ojca, które później zostają ze sobą porównywane 📊. Na tej podstawie możliwe jest wykluczenie ojcostwa ze 100% prawdopodobieństwem [3].

Co ważne – Pacjentka może dostarczyć do badania od razu próbki od kilku mężczyzn. Jeśli podejrzenia co do ojcostwa istnieją wobec dwóch mężczyzn można pobrać próbki od obydwu domniemanych ojców, wtedy w ramach badania zostaną wydane dwa wyniki 📈. 

Źródła:

  1. https://www.testdna.pl/test-ojcostwa-w-ciazy/
  2. https://www.geneticus.pl/porady/na-czym-polega-test-na-ojcostwo-w-ciazy-od-15-tygodnia/
  3. https://www.testdna.pl/ustalenie_ojcostwa_pewnosc/

To również może Cię zainteresować: Test na ojcostwo w ciąży, a ciąża bliźniacza

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA