Sądowe badanie ojcostwa wymaga – w przeciwieństwie do testu prywatnego – zastosowania pewnych określonych procedur, zgodnych ze standardami narzuconymi przez krajowe sądownictwo.
Sądowy test na ojcostwo – jakie warunki muszą być spełnione?
Aby wynik badania wykonywanego w celu potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa danego mężczyzny mógł zostać uznany przez sąd za wiarygodny oraz pełnowartościowy dowód w sprawie muszą zostać spełnione pewne warunki, a zalicza się do nich:
Jak wygląda badanie?
Prywatne testy na ojcostwo, jak również te wykonywane na potrzeby sądu są całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Sądowy test na ojcostwo nie wymaga przedstawienia żadnego skierowania, wystarczy jedynie skontaktować się z odpowiednią placówką medyczną. Próbki do badania uzyskuje się poprzez pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka przy pomocy sterylnej, zakończonej bawełnianą nasadką wymazówki.
Cała procedura trwa zaledwie kilka minut. Czas oczekiwania na wynik testu DNA na ojcostwo jest stosunkowo krótki i nie przekracza kilku dni roboczych. Zestaw dokumentów wzbogaconych rzetelną ekspertyzą biegłego sądowego gotowy jest zazwyczaj po upływie 2 tygodni. Klient ma ponadto możliwość wyboru sposobu dostarczenia wyniku. Informacje o ojcostwie może otrzymać listownie na wskazany adres, e-mailowo, telefonicznie bądź też udać się po wynik do placówki, w której zlecone zostało badanie.
Zobacz też:
Brak komentarzy, bądź pierwszy!