Czy można zmusić do testu na ojcostwo?

czy można zmusić do testu na ojcostwo, czy można odmówić badania DNA, odmowa badania DNA

Czy można zmusić do testu na ojcostwo?

Wyniki testów DNA na ojcostwo są tak bardzo wiarygodne, że sądy posługują się nimi jako dowodami w sprawach spadkowych, alimentacyjnych albo o ustalenie ojcostwa. Nie mogą jednak zmusić nikogo do poddania się badaniu DNA.

Jedyne co sąd może zrobić w takiej sytuacji, to starać się przekonać mężczyznę, aby poddał się badaniu całkowicie dobrowolnie.

Osoba, która opiera przed udostępnieniem swoich próbek do badania działa tak naprawdę na własną niekorzyść. Do ustalenia ojcostwa włączone zostaną wtedy inne materiały dowodowe, np. zeznania świadków. Odmowa uczestnictwa w badaniu ojcostwa sprawia, że mężczyzna traci na wiarygodności i jest negatywnie postrzegany przez sąd.

Ustalenie ojcostwa. Co na to prawo?

W polskim prawie istnieje zasada domniemanego ojcostwa. Przyjmuje ona, że ojcem dziecka jest konkretny mężczyzna, o ile miały miejsce okoliczności, o których mowa w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

czy można zmusić do testu na ojcostwo, czy można odmówić badania DNA, odmowa badania DNA

REKLAMA

I tak, w przypadku związków pozamałżeńskich domniemywa się, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna, który obcował z matką dziecka nie dawniej niż w 300, a nie później niż w 181 dniu przed jego urodzeniem. Z kolei jeśli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa, bądź przed upływem 300 dni od jego ustania, np. w wyniku rozwodu, to ojcem dziecka w dalszym ciągu jest mąż matki. Jeśli mężczyzna udowodni, że nie jest ojcem dziecka domniemanie to zostaje wtedy obalone.

Jeszcze inną formą ustalenia ojcostwa jest uznanie dziecka przez ojca. W tym celu mężczyzna udaje się do Urzędu Stanu Cywilnego i w nim składa pisemne oświadczenie, że jest ojcem dziecka. Matka, w tym samym czasie albo do 3 miesięcy po mężczyźnie, składa osobne oświadczenie, w którym potwierdza złożoną przez niego deklarację. Gdy ojciec nie zamierza uznać dziecka, ojcostwa można dochodzić przed sądem. Z wnioskiem o sądowe ustalenie ojcostwa może wystąpić dziecko, matka dziecka, domniemany ojciec lub prokurator.

Podobny artykuł: Domniemanie ojcostwa, uznanie ojcostwa, ustalenie ojcostwa

Sądowy test na ojcostwo. Jego wynik to przeważnie główny dowód w sprawie

Pobranie próbek w placówce, obecność świadków, weryfikacja danych osobowych, to formalności, które towarzyszą każdemu sądowemu badaniu ojcostwa. Dzięki nim rezultat z wykonanej analizy jest w pełni respektowany przez wymiar sprawiedliwości. Wyniki testów na ojcostwo są jednak tak pewne, że nawet te zlecone bez formalnej procedury, sąd może włączyć do sprawy w charakterze dowodu wstępnego. Mało tego, jeśli zarówno strona pozwana jak i pozywająca zgadzają się z wynikiem przeprowadzonego testu, to sąd może potraktować go jako główny dowód w postępowaniu.

Warto przeczytać: Badanie ojcostwa – prywatne czy sądowe?

Sądowy test na ojcostwo bez zgody ojca

Nie tak dawno temu w mediach pojawiła się informacja o wystąpieniu Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka do Ministra Sprawiedliwości z postulatem, aby sądowe testy na ojcostwo mogły być realizowane nawet bez zgody potencjalnego ojca. Wszystkiemu miałaby przyświecać szczytna idea – dobro dziecka i zabezpieczenie jego finansowej przyszłości. Jaka będzie odpowiedź Ministra? Zobaczymy…

Polecamy: Testy na ojcostwo bez zgody uczestnika badania?

 


Czat

Zobacz też:

4.9/5 - (7 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA