Na czym polega terapia małżeńska?

terapia małżeńska, na czym polega terapia małżeńska

Wasze małżeństwo przeżywa naprawdę mocny kryzys i chcecie skorzystać z pomocy specjalisty? To bardzo dobry pomysł – terapeuta pomoże Wam odnaleźć przyczynę problemu, dojść do porozumienia i w odpowiedni sposób komunikować emocje i potrzeby. Na czym polega terapia małżeńska i jaki jest jej cel?

Na czym polega terapia małżeńska?

Terapia małżeńska polega na rozmowie – uczestniczą w niej małżonkowie (para) i terapeuta. Specjalista nie komentuje, nie rozstrzyga i nie opowiada się po żadnej ze stron, a jedynie pomaga się porozumieć i nakierowuje.

Nie chodzi o to, abyście czuli się dobrze w czasie sesji. Dzięki nim powinniście lepiej funkcjonować poza gabinetem – nawet jeżeli rozmowa będzie trudna czy bolesna i spowoduje wyjście ze strefy komfortu.

Wbrew powszechnie krążącym opiniom nie jest to więc kłótnia, której przygląda się osoba trzecia czy „wywlekanie brudów” przed obcymi.

Warto również zdawać sobie sprawę, że terapia małżeńska może być prowadzona trochę inaczej zależnie od tego, jaką metodą pracuje terapeuta.

Cele terapii małżeńskiej

Terapia małżeńska ma na celu znalezienie źródła problemu i nauczenie Was, jak go samodzielnie rozwiązać. Spotkania ze specjalistą pomagają też porozumieć się, komunikować potrzeby i emocje i zrozumieć własne uczucia i odnaleźć równowagę, której Wam brakuje. Musicie jednak pamiętać, że nie zawsze związek uda się uratować. Często jednak terapia małżeńska korzystnie wpływa na relację.

Zobacz też: Terapia dla par – 6 oznak, że warto z niej skorzystać

Terapia małżeńska – czy powinniście z niej skorzystać?

Z terapii małżeńskiej warto skorzystać przede wszystkim wtedy, gdy w Waszej relacji występują kłótnie, agresja, brak szacunku, nieporozumienie w ważnej kwestii (np. wyprowadzka, dziecko), brak zaufania. To dobre rozwiązanie również, gdy czujecie, że Wasz związek się wypalił, gdy nie dochodzi między Wami do zbliżeń lub gdy pojawił się ktoś trzeci.

Terapia małżeńska przeznaczona jest również dla par, które mają duży wspólny problem, np. poronienie, śmierć bliskiej osoby, poważna choroba czy duża strata materialna.

To może Cię zainteresować: Test ojcostwa – 5 najważniejszych zalet

5/5 - (2 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA