Test DNA na ojcostwo - gdzie można go wykonać?
 

Test DNA na ojcostwo – gdzie można go wykonać?

gdzie można wykonać test DNA na ojcostwo

Test DNA na ojcostwo można zrealizować w domu (pobierając próbki samodzielnie i odsyłając je do laboratorium) albo umawiając się na wizytę w placówce. Bez względu na miejsce wykonania wynik testu na ojcostwo zawsze będzie pewny. W jaki sposób to zrobić i o czym warto pamiętać w czasie wyboru laboratorium genetycznego?

Test DNA na ojcostwo w domu

W domu można wykonać test do celów prywatnych – dla własnej wiedzy. Wystarczy zamówić na dowolny adres zestaw do pobierania próbek (wymazów z policzka), pobrać materiał i odesłać do laboratorium (zwykle kurier jest w cenie), a później czekać na wynik. Jak można zamówić taki zestaw? Opcji do wyboru jest bardzo dużo: mail, telefon, formularz czy czat na stronie. Zestawy można kupić też w wielu aptekach czy przychodniach.

Do laboratorium można przesłać też przedmioty z materiałem genetycznym badanej osoby, np. używaną szczoteczkę do zębów czy maszynkę do golenia. Prywatny test DNA na ojcostwo może być wykonany anonimowo.

Zobacz też: Test ojcostwa — 5 najważniejszych zalet

Test DNA na ojcostwo w placówce

W placówce można wykonać zarówno test prywatny, jak i ten do celów sądowych. Sądowe badanie ojcostwa realizowane jest z wykorzystaniem procedury formalnej (która obejmuje właśnie m.in. pobranie materiału w placówce w obecności świadków).

W tym przypadku wszystko organizowane jest przez wyszkolony personel, który pobiera materiał, pomaga wypełnić dokumenty i przesyła próbki do laboratorium. Wynik również można odebrać w placówce lub zamówić na dowolny adres.

Test DNA na ojcostwo – wybór laboratorium

Decydując się na badanie w domu, najlepiej wybrać laboratorium, które posiada również placówki pobraniowe. To pozwala mieć pewność, że rzeczywiście istnieje. Co jeszcze przede wszystkim jest istotne? Ważne, aby laboratorium posiadało Akredytację PCA zgodną z normą PN-EN ISO/IEC 17025 i certyfikaty (przede wszystkim Gednap i ISFG) oraz brało udział w programach biegłości (np. CTS).

Istotne jest również to, aby laboratorium analizowało 24 lub najlepiej 34 markery DNA, co pozwala wydać pewny wynik nawet wtedy, gdy w badaniu nie bierze udziału matka. Na wyniku powinny znajdować się też profile genetyczne.

To może Cię zainteresować: Gdzie kupić test na ojcostwo?

Test DNA na ojcostwo – pewność wyniku

Rezultat testu DNA na ojcostwo jest pewny bez względu na to, jakie próbki zostaną użyte do badania i czy pobierzesz je samodzielnie w domu, czy w placówce. To możliwe ze względu na to, że badane w teście fragmenty DNA nigdy się nie zmieniają. Co ważne, DNA człowieka jest takie samo w każdej komórce organizmu.


Czat

5/5 - (2 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA