O czym pamiętać przed przepisaniem spadku?

przepisanie spadku

Każdy z nas chce, żeby majątek jego życia trafił do odpowiednich osób. Czasami boimy się jednak, że spadek otrzyma ktoś, komu wcale się on nie należy. Pojawiają się różnego rodzaju wątpliwości, bo wnuczek wcale nie jest podobny, synowa miała romans, dziecko pojawiło się po bardzo krótkim związku… Przed przepisaniem spadku warto więc zyskać pewność i rozwiać te wątpliwości. Na szczęście to proste!

Tego dowiesz się z artykułu:

O czym pamiętać przed przepisaniem spadku?

Najważniejsze, żeby mieć pewność i czystą sytuację. To ważne, ponieważ jeśli masz wątpliwości teraz – one wcale nie znikną „same z siebie”, a będą tylko rosły. Zamiast dłużej bić się z myślami, warto sprawdzić, czy na pewno łączą Was więzy krwi. Dzięki temu:

  • wątpliwości znikną na zawsze – a to zapewni Ci spokój i poprawi samopoczucie;
  • zyskasz szansę na podjęcie kroków prawnych i rozwiązanie sytuacji – jeśli okaże się, że wątpliwości były słuszne;
  • przepiszesz majątek osobom, którym naprawdę się należy.

Ciekawy artykuł: Czy to mój wnuk? Badania pokrewieństwa

Czy jesteśmy rodziną? Wątpliwości i dylematy

Każda rodzina jest inna i ma inne problemy. Chociaż być może wydaje Ci się, że dylematy przezywasz tylko Ty, wyobraź sobie kilka sytuacji…

♦ Starszy mężczyzna, mający już dorosłe dzieci, wchodzi w związek z dużo młodszą od siebie kobietą. Po krótkim czasie okazuje się, że jest ona w ciąży. Aby uregulować prawną sytuację majątkową i w razie czego nie zostawiać starszych dzieci z problemem – mężczyzna decyduje się na wykonanie testu na ojcostwo, którego wynik daje mu pewność.

♦ Do starszego małżeństwa zgłasza się kobieta z córką. Twierdzi, że dziewczyna to dziecko ich zmarłego przed laty syna. Czy to prawda i czy w razie czego powinna dziedziczyć – zarówno po zmarłym już ojcu, jak i w przyszłości po dziadkach? Zamiast domysłów rodzina wykonuje badania genetyczne (tym razem badane są domniemana babcia i domniemana wnuczka).

♦ Mężczyzna przez wiele lat żyje w wątpliwościach, że jego synowa miała romans i że jego wnuk tak naprawdę wcale nie jest spokrewniony z jego rodziną. Niepewność potęguje fakt, że dorastający chłopak w ogóle nie jest podobny do rodziny… W końcu mężczyzna decyduje się na dyskretne badanie DNA, ponieważ wątpliwości narastają.

Jak sprawdzić więzy krwi?

Pozwalają na to badania genetyczne – zarówno badanie genetyczne na ojcostwo, jak i badania wielu innych relacji (np. babcia-wnuczka, dziadek-wnuk czy rodzeństwo). Na podstawie dowolnych dyskretnych próbek – m.in. szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, smoczka, chusteczki z katarem czy nawet nadgryzionego ciastka – wiele rodzin może odzyskać spokój i unormować prawną sytuację.

Jeśli więc czeka Cię przepisanie spadku, a wątpliwości Cię nie opuszczają – rozważ wykonanie właśnie takiego testu, który da Ci odpowiedź na pytanie „czy na pewno jesteśmy rodziną?”.

Poczytaj więcej: Czy to moja rodzina?


zdjęcie: un-perfekt/pixabay.com

5/5 - (2 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA