Zmienna cena testu na ojcostwo - od czego zależy?
 

Zmienna cena testu na ojcostwo – od czego zależy?

Cena testu na ojcostwo - czy jest zależna od rodzaju badanej próbki, Co obejmuje cena testu na ojcostwo, Dlaczego ten sam test na ojcostwo może mieć różną cenę, Kiedy cena testu na ojcostwo powinna wzbudzić podejrzenia

Badania na ojcostwo są popularne, ponieważ mamy do nich łatwy dostęp. Wystarczy samodzielnie pobrać próbkę i odesłać ją do laboratorium, by w kilka dni otrzymać wynik. Warto jednak pamiętać o tym, że cena testu na ojcostwo może zależeć od wielu czynników i w zależności od typu badania, koszt analizy jest zmienny.

Cena testu na ojcostwo – czy jest zależna od rodzaju badanej próbki?
Co obejmuje cena testu na ojcostwo?
Dlaczego ten sam test na ojcostwo może mieć różną cenę?
Kiedy cena testu na ojcostwo powinna wzbudzić podejrzenia?

Cena testu na ojcostwo – czy jest zależna od rodzaju badanej próbki?

Cena testu na ojcostwo zawsze zależy od rodzaju pobieranej próbki. Wymaz z policzka klient wykonuje samodzielnie i dzięki temu jest to najtańszy materiał do analizy. Pobranie próbki krwi wymaga jednak obecności personelu medycznego, a to generuje dodatkowe koszty. Najdroższe są badania na ojcostwo wykonywane w ciąży, ponieważ wymagają obecności nie tylko personelu medycznego, ale również aparatu do USG, pod kontrolą którego pobiera się próbkę płynu owodniowego.

Co obejmuje cena testu na ojcostwo?

Oferty testu na ojcostwo powinny obejmować kompleksową analizę danej próbki. Laboratoria powinny wykonywać badanie dwukrotnie, w celu potwierdzenia wyniku. Do badania ojcostwa bierze się pod uwagę analizę 24 markerów DNA, a sam wynik powinien posiadać odpowiednią interpretację specjalisty. Warto sprawdzić ofertę wybranego laboratorium, które powinno poinformować, co dokładnie obejmuje cena badania.

Dlaczego ten sam test na ojcostwo może mieć różną cenę?

Cena tego samego testu może być różna, wystarczy porównać oferty kilku laboratoriów. Ma na to wpływ ilość personelu medycznego laboratorium oraz sprzęt, który wykorzystywany jest do wykonywania analizy. Ostatecznie cena wykonania testów może się różnić, dlatego też laboratoria określają własne cenniki badań DNA.

Kiedy cena testu na ojcostwo powinna wzbudzić podejrzenia?

Cena testu na ojcostwo nie powinna być zbyt niska. Nie ma co liczyć na to, że za np. 200 złotych można uzyskać wiarygodne badanie. Lepiej unikać takich tanich badań, ponieważ mogą one nie analizować dostatecznej ilości markerów lub nie wykonują badania dwukrotnie. Z tego powodu ich wiarygodność spada. Bardzo często zdarza się, że pozornie tanie testy na ojcostwo o posiadają tzw. ukryte koszty i ostatecznie ich cena jest znacznie wyższa.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA