Uznanie ojcostwa dziecka
 

Uznanie ojcostwa dziecka

Uznanie ojcostwa jest jednym ze sposobów potwierdzenia ojcostwa. Zgodnie z ustawą o rodzinie i opiece ojcostwo można ustalić albo przez uznanie ojcostwa, albo przez orzeczenie, jeżeli domniemany ojciec dziecka nie jest mężem matki albo domniemanie to zostało obalone. Uznanie ojcostwa zaczyna się od tego, że mężczyzna, który posiada dziecko powie przed sądem stanu cywilnego, że jest ojcem tego dziecka, a dodatkowo matka dziecka potwierdzi jego słowa.  

Uznanie ojcostwa – jakie próbki nadają się do testu na ojcostwo?
Uznanie ojcostwa – jaki jest koszt ustalenia ojcostwa?
Uznanie ojcostwa – czy ustalenie ojcostwa po latach jest możliwe?
Uznanie ojcostwa – jaką mamy pewność, ze wynik jest wiarygodny?

Uznanie ojcostwa – jakie próbki nadają się do testu na ojcostwo?

Może to być próbka lub rozmaz krwi, ślina lub inne wydzieliny (np. z nosa), włosy, paznokcie, wymaz z wewnętrznej strony policzka, guma do żucia lub jakakolwiek rzecz ze śladami materiału genetycznego. Próbki są następnie wysyłane do laboratorium, w którym analizowany jest kod genetyczny. Żeby uznanie ojcostwa mogło być możliwe, to test na ojcostwo wymaga dużej dokładności, odpowiednich warunków i czasu. Czasami test jest powtarzany kilka razy.

Uznanie ojcostwa – jaki jest koszt ustalenia ojcostwa?

Cena testu na ojcostwo w dużej mierze zależy od wybranego laboratorium. Na koszty ma również wpływ to, czy badanie jest przeprowadzane prywatnie, czy na zlecenie sądu. Dlatego cena waha się od 500 zł do 1500-2000 zł. Koszt badania sądowego to około 1500-2000 zł, natomiast badania prywatnego 500-1700 zł. Różnice w cenie zależą od zachowania właściwych procedur, gdy sąd rozporządzi przeprowadzenie testu na ojcostwo.

Uznanie ojcostwa – czy ustalenie ojcostwa po latach jest możliwe ?

Tak. Ustalenie ojcostwa jest możliwe w każdym momencie, nawet lata po urodzeniu dziecka lub śmierci ojca. Dzieje się tak dlatego, że DNA jest takie samo przez całe życie, niepowtarzalne i charakterystyczne dla konkretnej osoby.

Uznanie ojcostwa – jaką mamy pewność, ze wynik jest wiarygodny ?

Jeśli chcesz, aby wynik testu na ojcostwo był pewny, upewnij się, że analiza zawiera 34 markery DNA. W takim przypadku wynik testu na ojcostwo jest w pełni wiarygodny, nawet jeśli matka dziecka nie brała w nim udziału.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA