Uznanie ojcostwa - co zrobić, gdy chcemy mieć pewność?
 

Uznanie ojcostwa – co zrobić, gdy chcemy mieć pewność?

Uznanie ojcostwa to niezwykle istotne zagadnienie z wielu punktów widzenia. W istocie, w niektórych przypadkach może to być dość krępująca, choć konieczna do wykonania czynność. Niemniej sama procedura uznania ojcostwa jest dość prosta. Jeżeli chcemy mieć pewność, wówczas powinniśmy wykonać odpowiednie badania. A jak poradzić sobie z tym wszystkim? O tym poniżej. 

Jak wygląda procedura uznania ojcostwa ?
Uznanie ojcostwa – test na ojcostwo a zgoda matki
Uznanie ojcostwa – badanie na ojcostwo wiarygodność
Uznanie ojcostwa – ile kosztuje test na ojcostwo ?

Jak wygląda procedura uznania ojcostwa?

Uznanie ojcostwa to zagadnienie, z jakim najczęściej będziemy mieli do czynienia w przypadku poczętego, lecz jeszcze nienarodzonego dziecka. Cała procedura sprowadza się do złożenia stosownego oświadczenia w czasie trwania ciąży matki. Wspomniane wcześniej oświadczenie musimy złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego. Niezbędna będzie tu jednak obecność kierownika placówki oraz obojga rodziców. W takiej sytuacji ojciec dziecka składa stosowny dokument, natomiast matka potwierdza fakt ojcostwa.

Uznanie ojcostwa – test na ojcostwo a zgoda matki

Samo przedłożenie odpowiedniego oświadczenia w Urzędzie Stanu Cywilnego jest dość prostą i nieskomplikowaną czynnością. Niemniej czasami zdecydowanie trudniejsze jest uznanie ojcostwa wówczas, gdy nie jesteśmy pewni co do określonej sytuacji. W takich przypadkach często decydujemy się na wykonanie testu na ojcostwo. Jak go wykonać i czy potrzebna jest do tego zgoda matki? Otóż jeżeli badanie wykonujemy prywatnie, wówczas nie występuje konieczność uczestnictwa matki. Nieco inaczej sytuacja ma się, gdy na wykonanie testów kieruje nas sąd. W takich przypadkach konieczna będzie obecność obojga rodziców. Dodatkowo cała procedura odbywa się w obecności świadka i jest protokołowana.

Uznanie ojcostwa – badanie na ojcostwo wiarygodność

Jeśli już postanowimy, że ustalenie ojcostwa odbędzie się w drodze wykonania testu, to z pewnością może nasuwać się nam pytanie, na ile wiarygodne jest takie badanie? Pamiętajmy o tym, że testy na ojcostwo są wykonywane w warunkach laboratoryjnych i są pomocne w ustaleniu ojcostwa biologicznego. Tak naprawdę ich wiarygodność jest bardzo wysoka – mówi się wręcz o prawdopodobieństwie graniczącym z pewnością, bowiem wynosi ono niemal 100%. W związku z tym ciężko jest podważać prawdziwość takiego badania DNA. Jest to doskonałe rozwiązanie, bowiem w związku ze wspomnianym wcześniej współczynnikiem procentowym, wynik jest wręcz niepodważalny.

Uznanie ojcostwa – ile kosztuje test na ojcostwo?

Cena testów na ojcostwo jest różnorodna i zależy od kilku czynników. Przede wszystkim wpływ na końcową kwotę ma laboratorium, w którym chcemy wykonać badanie. Poza tym należy wziąć pod uwagę to, przez kogo zlecane jest wykonanie testu. W spornych przypadkach wykonanie badania może zlecić m.in. sąd. Niemniej możemy wybrać również prywatne wykonanie badania, niezależnie od decyzji instytucji publicznych. Koniec końców musimy liczyć się z widełkami cenowymi w przedziale od 500 do nawet 2000 zł.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA