Pierwsze badania krwi dziecka. Okazuje się, że ma grupę krwi inną niż oboje rodziców. Pierwsza myśl – grupa krwi dziecka a ojcostwo? Po ustąpieniu pierwszego szoku warto opanować emocje i zastanowić się. Czy grupa krwi może być dziedziczona po dziadkach? A może w szpitalnym chaosie ktoś pomylił dzieci?
Czy można ustalić ojcostwo na podstawie grupy krwi?
Czy inna grupa krwi dziecka wyklucza ojcostwo?
Po kim dziecko dziedziczy grupę krwi?
Czy dziecko może mieć inną grupę krwi niż rodzice?
Czy można ustalić ojcostwo na podstawie grupy krwi?
Test na ojcostwo dostarcza naukowych dowodów na to, czy mężczyzna może być biologicznym ojcem dziecka. Ojcostwo określa się porównując DNA dziecka z profilem DNA ojca. Jest to jedyna metoda pozwalająca z bardzo dużym prawdopodobieństwem określić, czy mężczyzna jest ojcem dziecka. Nie istnieje możliwość ustalenia ojcostwa tylko na podstawie grupy krwi. Jednak na podstawie grupy krwi w bardzo niewielkiej ilości przypadków to ojcostwo można wykluczyć.
Czy inna grupa krwi dziecka wyklucza ojcostwo?
W niektórych przypadkach można jednak jednoznacznie to ojcostwo wykluczyć. Dzieje się tak na przykład gdy oboje rodziców mają tę samą grupę krwi, A, B lub 0, a okazuje się, że dziecko ma grupę krwi AB. Jest to podstawa do przypuszczania, że jedno z rodziców nie jest biologiczne. Jeśli jednak grupy krwi się zgadzają z zasadami dziedziczenia, nie oznacza to stuprocentowej pewności co do ojcostwa.
Po kim dziecko dziedziczy grupę krwi?
Dziecko dziedziczy grupę krwi zawsze po rodzicach. Zasada dziedziczenia grupy krwi jest dosyć prosta, chociaż nie da się jednoznacznie zgadnąć jaką grupę krwi będzie miało dziecko, znając grupy krwi rodziców. Gdy oboje mają tę samą grupę krwi A, B lub 0, dziecko będzie miało tę samą lub 0. W przypadku, gdy rodzice mają różne grupy krwi, grupa krwi dziecka może być różna, lub taka sama. Istnieją gotowe tabele obrazujące wpływ grup krwi rodziców na możliwe grupy krwi potomków.
Czy dziecko może mieć inną grupę krwi niż rodzice?
Dziecko może mieć zupełnie inną grupę krwi niż rodzice. Na przykład, w przypadku rodziców z grupami krwi A i B, dziecko może urodzić się z każdą z możliwych grup krwi! Wtedy więc, nie będzie dało się na podstawie grupy krwi wykluczyć ojcostwa. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zawsze najlepiej wykonać test DNA.