Test na ojcostwo cieszy się dużą popularnością wśród społeczeństwa. Jest skuteczną metodą na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa, a ponadto przy zachowaniu odpowiednich procedur, może stanowić dowód w sprawach sądowych. Niewątpliwym atutem testów na ojcostwo jest nie tylko ich dostępność, ale również stosunkowo niska cena.
Czy da się zrobić darmowy test na ojcostwo?
Czy test na ojcostwo da się podrobić?
Jak zrobić test na ojcostwo, żeby był pewny?
Czy test na ojcostwo można zrobić po śmierci?
Czy da się zrobić darmowy test na ojcostwo?
Niestety – nie ma możliwości wykonania darmowego testu na ojcostwo. Badanie to nie służy do diagnostyki chorób, dlatego też nie jest refundowane przez NFZ. Każdorazowo osoba zainteresowana analizą, musi za nią zapłacić z własnej kieszeni – dotyczy to również badań na potrzeby sądu. Zestaw do pobrania wymazu z policzka można otrzymać kurierem od laboratorium lub kupić w aptece. Próbki pobiera się samodzielnie w domu, a następnie odsyła do laboratorium, gdzie są poddawane badaniu ojcostwa. Cała procedura gwarantuje nie tylko wygodę, ale również zapewnia dyskrecję. Wyniki badania otrzymuje się pocztą lub drogą online w 5-10 dni roboczych.
Czy test na ojcostwo da się podrobić?
Testy na ojcostwo da się podrabiać, jednak nie jest to wina laboratorium. Można sfałszować badanie jeszcze na etapie pobierania próbek. Dla testów prywatnych wykorzystuje się próbki pobierane w domu – wystarczy podmienić wymaz z policzka, by otrzymać negatywny wynik. Laboratorium analizuje bowiem otrzymane próbki, nie wnikając w to, o kogo pochodzą. W przypadku materiału genetycznego pobieranego w laboratorium, nie ma możliwości sfałszowania badania na ojcostwo.
Jak zrobić test na ojcostwo, żeby był pewny?
Test na ojcostwo daje pewność sięgającą 99%. Warto wybierać testy, które opierają się na analizie 24 markerów genetycznych – wówczas wynik testu na ojcostwo jest najbardziej wiarygodny i nie ma możliwości, by był niejednoznaczny. Czasem dzieje się tak w przypadku analizy obejmującej 16 markerów i wówczas konieczne jest włączenie do badania również próbek pochodzących od matki dziecka. Z tego powodu rekomendowane są badania 24 markerów – mają one wyższą cenę, ale jednocześnie lepszą jakość.
Czy test na ojcostwo można zrobić po śmierci?
Test DNA na ojcostwo można wykonać po śmierci jednej ze stron, która miała zostać poddana badaniu. Są to tzw. analizy mikrośladów. Do laboratorium należy dostarczyć przedmiot, na którym znajduje się DNA osoby zmarłej – może to być szczoteczka do zębów, grzebień, zużyta chusteczka. Z materiału wyodrębniane jest DNA osoby zmarłej, porównywane z drugą próbką. Metoda ta wymaga zaawansowanej analizy i większej ilości pracy personelu medycznego, jednak można wykonywać takie badania DNA na ojcostwo w każdym laboratorium genetycznym.