Test na macierzyństwo - co musisz wiedzieć, zanim go wykonasz
 

Test na macierzyństwo – wszystko co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się go wykonać

Test na macierzyństwo jest badaniem wykonywanym zdecydowanie rzadziej od testu na ojcostwo, niemniej jednak jest to badanie tak samo stresujące i ważne dla rodziców dziecka. Test na macierzyństwo pozwala na potwierdzenie z 99,99% pewnością czy dana kobieta jest matką danego dziecka. Pozwala ono także na wykluczenie macierzyństwa ze 100% pewnością. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jak wygląda test na macierzyństwo, ile kosztuje oraz w jakich sytuacjach warto go wykonać.

Jak wygląda test na macierzyństwo?
W jakich sytuacjach wykonuje się test na macierzyństwo?
Ile kosztuje test na macierzyństwo?
Gdzie można zrobić test na macierzyństwo?

Jak wygląda test na macierzyństwo?

Test na macierzyństwo jest badaniem genetycznym wykonywanym analogicznie do testu na ojcostwo. Próbka DNA matki porównywana jest z próbką materiału genetycznego dziecka, dzięki czemu możliwe jest potwierdzenie lub wykluczenie macierzyństwa. Badanie może zostać wykonane z próbek takich jak szczoteczka do zębów, włos z cebulką, sztućce, niedopałek papierosa czy też wymaz pobrany z policzka.

W jakich sytuacjach wykonuje się test na macierzyństwo?

Test na macierzyństwo wykonuje się w kilku przypadkach, takich jak np.

  • ustalenie macierzyństwa między adoptowanym dzieckiem a biologiczną matką, kiedy spotykają się po latach,
  • ustalenie macierzyństwa, jeśli istnieje podejrzenie, że dziecko zostało podmienione w szpitalu,
  • ustalenie macierzyństwa, jeśli kobieta zdecydowała się na poczęcie dziecka metodą in vitro i chce mieć pewność, że wszczepiono jej odpowiedni embrion.

Ile kosztuje test na macierzyństwo?

Test na macierzyństwo, tak jak i test na ojcostwo może mieć różną cenę, uzależnioną od wielu czynników. Cena badania DNA może wahać się od ok. 1 200 zł do nawet 7 000 zł. Cena uzależniona jest od zakresu badania oraz od momentu, w którym jest ono wykonywane (może się ono odbyć zarówno w trakcie ciąży, jak i już po urodzeniu). Należy jednak pamiętać, że laboratoria oferujące testy w bardzo niskich cenach mogą ukrywać pewne koszty badania ojcostwa, co w rezultacie może skutkować nawet kilkukrotnym przepłaceniem za wykonanie badania.

Gdzie można zrobić test na macierzyństwo?

Test na macierzyństwo najlepiej wykonać w laboratorium posiadającym doświadczenie w wykonywaniu testów genetycznych na ojcostwo oraz na macierzyństwo. Warto także sprawdzić, czy wybrana placówka posiada odpowiednie certyfikaty pozwalające na wykonywanie testów na macierzyństwo oraz czy jest ona w nich wyspecjalizowana.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA