Test DNA - niezbędne informacje dotyczące testów
 

Test DNA – niezbędne informacje

Test DNA może dotyczyć ustalania ojcostwa oraz pokrewieństwa, genealogii, a także genetycznej diagnostyki medycznej. Badanie ojcostwa stanowi największy procent przeprowadzanych testów. Badanie można przeprowadzić nie wychodząc nawet z domu. Warto mieć również na uwadze, że dzięki badaniu DNA można ustalić pokrewieństwo między dziadkami a wnukami.

Jak dyskretnie zrobić test DNA?
Z jakich próbek można zrobić test DNA?
Czy test DNA jest pewny?
Gdzie zrobić test DNA?

Jak dyskretnie zrobić test DNA?

Najdyskretniejszą i zarazem najwygodniejszą opcją jest zamówienie badania poprzez internet. Nie musimy się wówczas obawiać, że ktoś może zauważyć nas w okolicach specjalnej placówki medycznej, która zajmuje się testami. Złożone zamówienie przyjdzie kurierem na podany przez nas adres korespondencyjny. Wówczas bez wychodzenia z domu możemy przeprowadzić pobranie próbek. W dalszej kolejności wysyłamy pobrany materiał do laboratorium genetycznego. Opcję korespondencyjną najczęściej wybierają osoby, którym zależy właśnie na dyskrecji.

Z jakich próbek można zrobić test DNA?

W celu przeprowadzenia testów niezbędny jest materiał genetyczny. Najpopularniejszy jest wymaz z wnętrza policzka. Można oczywiście poddać badaniu włos z cebulką, ułamek paznokcia, czy też kawałek naskórka. Zdarza się, że materiał pobierany jest również z maszynki do golenia, czy lizaka. Należy mieć wówczas na uwadze, że wynik może się okazać się znacznie mniej pewny. Ze względu na niebezpieczeństwo uwzględnienia materiału genetycznego innej osoby niż zainteresowana.

Czy test DNA jest pewny?

Tak, wyniki badania pozwalają w niespełna 100% potwierdzić zgodność oraz w 100% je wykluczyć. Laboratoria kontrolują każdą próbkę DNA. Test DNA pozwala na bardzo dokładne sprawdzenie pokrewieństwa. Jakość badania jest kontrolowana w niezależnych ośrodkach.

Gdzie zrobić test DNA?

Jak już wcześniej wspomniano, test można wykonać nawet bez wychodzenia z domu. Nie mniej jednak udanie się do specjalnej placówki medycznej pozwoli nam na upewnienie się, że badanie zostało przeprowadzone z należytą starannością. W Polsce jest wiele laboratoriów genetycznych, które oferują usługi testów DNA.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA