Na czym polega uznanie ojcostwa?
 

Na czym polega uznanie ojcostwa?

Uznanie ojcostwa to procedura, którą można przeprowadzić jeszcze przed narodzinami dziecka. Warto podkreślić, że nie wszystkie pary muszą udać się do USC i zgłosić uznanie ojcostwa. W niektórych przypadkach procedura jest uproszczona, w jeszcze innych wymaga znacznie więcej formalności i problemów do rozwiązania.

Uznanie ojcostwa – co to?
Gdzie zgłosić uznanie ojcostwa?
Uznanie ojcostwa przed czy po porodzie?
Uznanie ojcostwa i alimenty

Uznanie ojcostwa – co to?

Uznanie ojcostwa to rodzaj oświadczenia, które przed kierownikiem USC składa ojciec oraz matka dziecka – ojciec musi zgłosić swoje ojcostwo, a jego oświadczenie musi być poparte słowami matki dziecka. Oświadczenie jest składane w formie pisemnej – para może udać się do USC osobiście, kobieta ma jednak 3 miesiąca od dnia oświadczenia ojca dziecka na potwierdzenie jego ojcostwa.

Gdzie zgłosić uznanie ojcostwa?

Uznanie ojcostwa zgłasza się wyłącznie w jednym miejscu – jest to Urząd Stanu Cywilnego odpowiedni dla miejsca zamieszkania matki lub ojca dziecka. Nie ma możliwości załatwienia procedury drogą online, odbywa się ona wyłącznie w formie oświadczenia złożonego osobiście przez matkę i ojca dziecka.

Uznanie ojcostwa przed czy po porodzie?

Uznanie ojcostwa może zostać dokonane zarówno przed porodem, jak i już po narodzinach maluszka. Wiele par decyduje się na przeprowadzenie procedury uznania ojcostwa przed porodem z racji tego, by ograniczyć ilość formalności po porodzie. Warto również podkreślić, że procedura uznania ojcostwa jest zarezerwowana dla dzieci ze związków nieformalnych. Jeśli kobieta jest zamężna lub była mężatką w ciągu ostatnich 300 dni to dziecko zostanie uznane za potomka jej męża – nawet, jeśli ojcem tak naprawdę jest inny mężczyzna.

Uznanie ojcostwa i alimenty

Uznanie ojcostwa przed USC sprawia, że mężczyzna poświadcza swoje ojcostwo. Dzięki temu dziecko po narodzinach może być jego spadkobiercą, a sam mężczyzna będzie miał obowiązek płacenia alimentów, jeśli dojdzie do sytuacji, w której upomni się o nie matka dziecka. Jeśli mężczyzna nie uzna swojego ojcostwa przed porodem lub po porodzie to kobieta może złożyć wniosek o sądowe ustalenie ojcostwa – korzystny dla niej wyrok pozwoli ubiegać się o alimenty.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA